Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2020, 14:49

Lekár nakazený koronavírusom v Prahe vyšetril stovku pacientov, hľadajú ich hygienici

Praktický lekár sa vrátil z pobytu v severnom Taliansku.

Praktický lekár z Prahy, pozitívne testovaný na nákazu novým koronavírusom, ošetril počas dvoch dní v ordinácii stovku pacientov. Informáciu českému portálu iDNES.cz potvrdil zdroj blízky ordinácii. Sestra urobila zoznam pacientov a Krajská hygienická stanica hlavného mesta Prahy ich teraz všetkých obvoláva.

"Zdravotná sestra a rodina sú kontakty takzvanej prvej línie. Všetci pacienti zo zoznamu sú pražskými hygienikmi informovaní a poučovaní o tom, že si majú sledovať svoj zdravotný stav. Podľa momentálnych informácií s väčšinou pacientov daný lekár nemal blízky kontakt. Príslušné opatrenia sa prijímajú v závislosti od hodnotenia miery rizika kontaktu s jednotlivými pacientmi," vysvetlil hovorca krajskej hygieny Zdeněk Boublík.

Praktický lekár sa vrátil z pobytu v severnom Taliansku. Je jedným zo štyroch ľudí, u ktorých české Národné referenčné laboratórium Štátneho zdravotného ústavu vo štvrtok potvrdila nákazu.

Lekár má ordináciu v pražských Střešoviciach. Počas dvoch dní, keď ešte pracoval, vyšetril podľa zdroja redakcie iDNES.cz sto pacientov.

Sestra urobila ich menný zoznam, ktorý poslala hygienikom. Tí v súčasnosti všetkých obvolávajú, vykonávajú tiež detailné epidemiologické vyšetrenia a monitorujú celú situáciu.

Celý prípad je pomerne čerstvý. Zisťovanie informácií a pohybu lekára z pohľadu hygienikov tak stále prebieha. Preto budú z Krajskej hygienickej stanice informácie poskytovať priebežne.

Ako je na tom stav zdravotnej sestry, ktorá bola vzhľadom k pracovnej dobe v kontakte s nakazeným lekárom najviac, hovorca hygieny nešpecifikoval.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.