Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2020, 11:20

Česko hlási zlomový prípad nákazy. Hrozí taliansky scenár, varuje námestník

Koronavírus nakazil pražského taxikára bez väzby na ľudí, ktorí sa zdržiavali na severe Talianska.

Česko hlási zlomový prípad nákazy. Hrozí taliansky scenár, varuje námestník
Zdroj: MF DNES/Ivana Solaříková

Česko hlási zlomový prípad v súvislosti so šíriacou sa nákazou koronavírusom. V pondelok totiž testy odhalili prvého pacienta, u ktorého nie je známy zdroj infekcie. Ide o pražského taxikára bez väzby na ľudí, ktorí sa zdržiavali na severe Talianska.

​Hygienici teraz zápasia s náročnou úlohou, snažia sa vypátrať osoby, ktoré taxikár vozil. "To je pre nás zlomový prípad, kedy už naozaj dochádza k šíreniu v komunite," povedal námestník ministra zdravotníctva (ekvivalent funkcie štátneho tajomníka na Slovensku) Roman Prymula pre ČT.

Nevedia, kde sa nakazil

"Môžeme mať tu v komunite viacero prípadov, ktoré môžu byť potenciálne nebezpečné," povedal Prymula pre iRozhlas.cz.

"Zisťuje sa, ktorých pasažierov vozil. Či k nákaze mohlo dôjsť v taxíku alebo mimo taxík. Zatiaľ sa nepodarilo zistiť, od koho by sa mohol nakaziť," odpovedal portálu na otázku, či prenos vírusu súvisí s jeho zamestnaním a či došlo k ohrozeniu ďalších osôb.

Nárast počtu chorých môže byť podľa Prymulu v Česku, ktoré aktuálne hlási 40 prípadov nákazy, podobný ako v Taliansku či Nemecku.

"Vzhľadom k tomu postupu, ako to bolo v iných krajinách, tak v podstate áno. My sme oneskorene v nástupe oproti Taliansku alebo Nemecku o tri, respektíve dva týždne. Ale ten nárast môže byť podobný," povedal Prymula.

Prijali nové opatrenia

Český premiér Andrej Babiš po zasadnutí Bezpečnostnej rady štátu dnes oznámil, že pre šíriacu sa nákazu sa od utorkového večera v krajine zastavujú všetky kultúrne, spoločenské i náboženské akcie s účasťou nad 100 osôb. 

Zákaz sa týka divadelných, hudobných, filmových a iných predstavení, rovnako tak športových či náboženských podujatí, a to verejných aj súkromných s účasťou presahujúcou v rovnaký čas 100 osôb. Opatrenie bude platiť do odvolania. Zákaz sa nevzťahuje na schôdze, zasadnutia a podobné akcie ústavných orgánov, orgánov verejnej moci či súdov, povedal Babiš.

Bezpečnostná rada štátu rozhodla od stredy zrušiť kvôli koronavírusu výučbu na základných, stredných a vyšších odborných školách.

V Česku zatiaľ neuvažujú o tom, že by boli kvôli koronavírusu zatvárané reštaurácie či nákupné centrá. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.