Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2020, 12:34

Rakúsko zakáže vstup Talianom. Rozšíreniu koronavírusu sa však už zabrániť nedá, tvrdí Kurz

Do začiatku apríla sa v Rakúsku nesmú konať žiadne spoločenské akcie s viac ako 500 účastníkmi vonku a s viac než sto účastníkov vnútri budov.

Rakúsko zakáže vstup Talianom. Rozšíreniu koronavírusu sa však už zabrániť nedá, tvrdí Kurz
Zdroj: TASR/AP

Kvôli šíreniu nového typu koronavírusu Rakúsko zakáže talianskym občanom vstup do krajiny. Výnimku dostanú len tí, ktorí predložia lekárske potvrdenie o bezinfekčnosti. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Úrady podľa neho tiež zorganizujú návrat Rakúšanov z Talianska do vlasti. Tieto osoby však budú musieť následne do dvojtýždňovej karantény. Rakúsko má k dnešnému dňu 158 nakazených koronavírusom.

​Okrem zákazu vstupu Talianov do Rakúska dnes Kurz oznámil ďalšie opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Najneskôr od pondelka sa uzavrú všetky univerzity a ďalšie vysoké školy. Podľa Kurza je len otázkou času, kedy vláda pristúpi aj k uzavretiu základných a stredných škôl.

Do začiatku apríla sa nesmú konať žiadne spoločenské akcie s viac ako 500 účastníkmi vonku a s viac než sto účastníkov vnútri budov. Opatrenie sa dotkne okrem iného divadelných predstavení či koncertov.

Firmy, v ktorých je to možné, kancelár Kurz vyzval, aby umožnili svojim zamestnancom prácu z domova.

K obmedzeniu šírenia koronavírusu môže podľa predsedu vlády prispieť každý Rakúšan a to tým, že "obmedzí svoje sociálne kontakty". Mladých ľudí vyzval, aby brali ohľad na starších občanov, u ktorých je nebezpečenstvo komplikácií pri nakazení koronavírusom vyššie.

Zabrániť sa podľa Kurza rozšíreniu koronavírusu v Rakúsku už nedá. Cieľom prijatých opatrení je podľa neho hlavne zbrzdiť vrchol epidémie tak, aby sa nekryl s vrcholom chrípkovej epidémie. "Máme stále veľmi nízky počet prípadov, ale ide o to, aby sme šírenie alebo rýchlosť šírenia znížili," zdôraznil Kurz.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.