Celoštátna karanténa, ktorá začala kvôli šíreniu nového typu koronavírusu platiť v utorok, ochromila v Taliansku život. Centrá veľkých miest, inokedy preplnené miestnymi i turistami, zívajú prázdnotou. Rady sa naopak tvoria pred niektorými obchodmi, ľudia v nich si však dávajú pozor na to, aby si udržali od ostatných dostatočný odstup. Veľa talianskych podnikateľov sa obáva, že kvôli prísnym opatreniam prídu o živobytie.
Vláda premiéra Giuseppeho Conteho dekrétom od utorka rozšírila karanténu, ktorá pôvodne platila len pre niektoré oblasti na severe krajiny, na celé Taliansko. Platia tvrdé obmedzenia pohybu aj zákaz hromadných akcií vrátane svadieb a pohrebov.
Rušné centrá stíchli
Opatrenia, ktoré budú platiť prinajmenšom do 3. apríla, sú podľa talianskych aj zahraničných médií v uliciach vidieť. Inokedy rušné centrá Benátok, Milána či Ríma stíchli.
"Je to, ako by prišla apokalypsa, nikde tu nikto nie je," povedal agentúre Reuters Mario Monfreda, ktorý prevádzkuje reštauráciu v rezidenčnej štvrti talianskeho hlavného mesta. Podľa vládneho nariadenia musia všetky reštaurácie a bary zavrieť už o šiestej hodine večer. Podľa Monfredu by však mohli byť ekonomické dopady opatrenia oveľa horšie ako dopady koronavírusu samotného.
Kvôli celoštátnej karanténe sú podľa agentúry Reuters takmer ľudoprázdne aj miesta inokedy preplnené turistami, ako je okolie fontány di Trevi či Španielske schody v Ríme. "Všetky námestia, reštaurácie, všetko je absolútne opustené," povedal austrálskemu portálu 9News britský turista Adrian Toll.
"Veľa hovoríme, málo robíme"
Opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu, tvrdo dopadli aj na cestovný ruch v Benátkach. Mesto, ktoré v posledných rokoch volalo skôr po obmedzení masového turizmu, teraz podľa agentúry APA túži po návrate návštevníkov z cudziny. "Gondoly sú prázdne, kaviarne na námestí svätého Marka sa zatvárajú," opísala situáciu v meste agentúra. Zatvorená je tiež slávna kaviareň Florian, ktorú v minulosti navštívili napríklad Richard Wagner či Ernest Hemingway. Z ulíc zmizli aj stánky so suvenírmi. Ak sa turisti do mesta skoro nevrátia, mohlo by podľa odborníkov prísť v Benátkach o prácu až 10-tisíc ľudí.
Viacero Talianov však nielen na sociálnych sieťach vyjadruje odhodlanie nepríjemnosti spojené s karanténou v záujme celej spoločnosti prečkať. Lydia Carelliová, ktorá pracuje na talianskom najvyššom súde v Ríme, pochádza z Neapola. Po vyhlásení karantény jej rodina chcela, aby sa vrátila domov, ona to však odmietla. "Radšej nechcem riskovať," povedala webu 9News žena, ktorá si podľa svojich slov nie je istá, či sa koronavírusom v Ríme nenakazila. "Všetci musia prinášať obete," dodala Carelliová.
Mnohí prirovnávajú drakonické opatrenia k stavu, aký panoval v Taliansku počas vojny. "Zažila som druhú svetovú vojnu. Bola som vtedy malá, ale táto situácia ma naozaj zaskočila. Nikdy som nič podobné nezažila," povedala 9News 82-ročná Filomena Gasparriová, ktorá žije v horách v regióne Abruzzo. Jej manžel Emidio vládne opatrenia schvaľuje. Mnoho ľudí sa podľa neho však "objíma a bozkáva a žije ďalej, ako by sa nič nedialo".
Politikov za prijaté opatrenia chváli tiež Rimanka Annamaria Gentileová, s ktorou hovorila agentúra DPA. Rovnako ako Emidio Gasparri ani ona však svojim spoluobčanom príliš nedôveruje. "Koniec koncov sme Taliani: veľa hovoríme, málo robíme," povedala.