Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2020, 18:02

Koronavírus je epidémiou globálneho rozmeru, rozhodlo WHO. Vyhlásila ju za pandémiu

Celosvetovo sa koronavírusom nakazilo už vyše 120-tisíc ľudí, z ktorých viac ako 4000 ľudí infekcii podľahlo.

Koronavírus je epidémiou globálneho rozmeru, rozhodlo WHO. Vyhlásila ju za pandémiu
Zdroj: Reuters

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje terajšie celosvetové šírenie nákazy nového typu koronavírusu za pandémiu.

V Ženeve to dnes podľa agentúry DPA vyhlásil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. WHO doteraz pre nákazu nepoužívala termín pandémie, ktorý označuje epidémiu globálneho rozmeru.

​Celosvetovo sa koronavírusom nakazilo už vyše 120-tisíc ľudí, z ktorých viac ako 4000 ľudí infekcii podľahlo.

"Máme hlboké obavy z alarmujúcej úrovne šírenia a vážnosti (nákazy), ako aj zo znepokojujúcej úrovne ničnerobenia. Vyhodnotili sme preto, že COVID-19 môže byť charakterizovaný ako pandémia," povedal Ghebreyesus. COVID-19 je označenie pre chorobu, ktorú koronavírus spôsobuje.

Koordinátor krízovej pomoci z WHO Michael Ryan podľa Reuters povedal, že použitie termínu pandémia je popisom aktuálnej situácie a nijako nemení to, čo organizácia proti šíreniu nákazy už teraz robí.

Dodal, že tvrdo postihnuté krajiny Irán a Taliansko sú teraz hlavným frontom ťaženia proti koronavírusu. Taktiež varoval, že v podobnej situácii sa môžu veľmi skoro ocitnúť aj ďalšie štáty.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.