Veľká štúdia so 72 000 potvrdenými pacientmi COVID-19 v Číne zistila, že 81 percent prípadov bolo miernych, ďalších 14 percent bolo závažných (charakterizovaných ťažkosťami s dýchaním) a 5 percent bolo kritických. Celkovo bola miera úmrtnosti 2,3 percenta. Nedávno WHO oznámila, že miera úmrtí v číne je 3,8 percenta, ale poznamenala, že rýchlo klesá, pretože úroveň starostlivosti sa rýchlo zvyšuje. Mesto Wu-chan (kde táto choroba vznikla) ​​bolo na začiatku zaplavené pacientmi a nemocnice nemohli poskytnúť náležitú starostlivosť z dôvodu obrovského dopytu. U čínskych pacientov, ktorých príznaky sa začali po 1. februári, je miera úmrtnosti iba 0,7 percenta. Miera úmrtnosti by mohla byť ešte nižšia, pretože veľmi mierne prípady COVID-19, ktoré sa podobajú nachladnutiu, pravdepodobne nie sú hlásené. Podieľ smrteľných prípadov je tiež o dosť nižší ako u už prekonaných koronavírusov SARS a MERS.Reuters
StoryEditor

Koronavírus je epidémiou globálneho rozmeru, rozhodlo WHO. Vyhlásila ju za pandémiu

11.03.2020, 17:02
Autor:
ČTKČTK
Celosvetovo sa koronavírusom nakazilo už vyše 120-tisíc ľudí, z ktorých viac ako 4000 ľudí infekcii podľahlo.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje terajšie celosvetové šírenie nákazy nového typu koronavírusu za pandémiu.

V Ženeve to dnes podľa agentúry DPA vyhlásil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. WHO doteraz pre nákazu nepoužívala termín pandémie, ktorý označuje epidémiu globálneho rozmeru.

​Celosvetovo sa koronavírusom nakazilo už vyše 120-tisíc ľudí, z ktorých viac ako 4000 ľudí infekcii podľahlo.

"Máme hlboké obavy z alarmujúcej úrovne šírenia a vážnosti (nákazy), ako aj zo znepokojujúcej úrovne ničnerobenia. Vyhodnotili sme preto, že COVID-19 môže byť charakterizovaný ako pandémia," povedal Ghebreyesus. COVID-19 je označenie pre chorobu, ktorú koronavírus spôsobuje.

Koordinátor krízovej pomoci z WHO Michael Ryan podľa Reuters povedal, že použitie termínu pandémia je popisom aktuálnej situácie a nijako nemení to, čo organizácia proti šíreniu nákazy už teraz robí.

Dodal, že tvrdo postihnuté krajiny Irán a Taliansko sú teraz hlavným frontom ťaženia proti koronavírusu. Taktiež varoval, že v podobnej situácii sa môžu veľmi skoro ocitnúť aj ďalšie štáty.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

19. máj 2022 00:06