Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2020, 08:56 Aktualizované dňa 12.03.2020 o 10:32

Česko hlási nákazu z každého kraja. Hovorí sa aj o možnosti obmedziť pohyb vo verejnom priestore

Minister vnútra avizoval, že zavedie hraničné kontroly na hraniciach a navrhne vláde vyhlásenie núdzového stavu.

Česko hlási nákazu z každého kraja. Hovorí sa aj o možnosti obmedziť pohyb vo verejnom priestore
Zdroj: TASR/AP

Nákaza koronavírusom sa potvrdila vo všetkých krajoch Českej republiky. Z 94 prípadov je ich najviac v Prahe - 48, uviedol premiér Andrej Babiš.

Mimoriadne rokovanie kvôli koronavírusu zvolala na dnes česká vláda. Vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček zavedie od piatkovej polnoci hraničné kontroly na hraniciach s Nemeckom a Rakúskom a navrhne vláde vyhlásenie núdzového stavu.

"Na dnešné mimoriadne rokovanie vlády sme pozvali riaditeľa Štátneho zdravotného úradu a riaditeľa hygienických staníc Prahy, Stredočeského kraj a Usteckého kraja, kde je najväčší výskyt," napísal na Twitteri premiér Andrej Babiš.

Námestník ministra zdravotníctva Roman Prymula už včera povedal, že ak by šírenie vírusu naďalej pokračovalo rýchlym tempom, je namieste uvažovať o obmedzení pohybu ľudí vo verejnom priestore.

"Sme pomerne malá krajina. Keď bude prípadov veľa a budú sa šíriť, zatvoríme hranice. K tomu v nejakej etape dôjde v mnohých európskych krajinách a malo by sa to koordinovať v rámci Schengenu," povedal Prymula v Českej televízii.

Počas stredy v Českej republike výrazne stúpol počet nakazených ľudí. Od utorka hygienici zaznamenali 31 nových prípadov, čo bol doteraz najvyšší denný nárast. Celkovo tak v stredu večer v Česku bolo 94 ľudí preukázateľne nakazených novým typom koronavírusu.

Bezpečnostná rada štátu v utorok vyhlásila v Česku zákaz konania všetkých akcií, pri ktorých by sa na jednom mieste mohlo zhromaždiť viac ako 100 ľudí. Prerušená je tiež výučba na základných, stredných, vyšších odborných a vysokých školách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.