Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2020, 15:27

Uznávaný čínsky epidemiológ: Pandémia koronavírusu by mohla skončiť v júni

Podmienkou však je, že všetky krajiny podniknú správne opatrenia.

Uznávaný čínsky epidemiológ: Pandémia koronavírusu by mohla skončiť v júni
Zdroj: TASR/AP

Pandémia nového typu koronavírusu by mohla do júna skončiť, ak všetky krajiny sveta zmobilizujú sily v boji proti tejto nebezpečnej nákaze. Podľa agentúry Reuters to dnes vyhlásil uznávaný čínsky epidemiológ Čung Nan-šan.

"Pokiaľ budú krajiny brať šírenie nákazy vážne a budú pripravené podnikať razantné opatrenia, mohla by byť pandémia v priebehu pár mesiacov za nami," uviedol spomínaný poradca čínskej vlády pre oblasť zdravotníctva, ktorý v roku 2003 výrazne prispel k zastaveniu šírenia choroby SARS, ktorú spôsoboval takisto koronavírus.

​​"Radím všetkým krajinám, aby sa riadili nariadeniami Svetovej zdravotníckej organizácie a zasiahli na celoštátnej úrovni," dodal Čung.

Epidemiológ pripomenul, že vírusy patriace do rovnakej kategórie ako nový typ koronavírusu sú v teplých mesiacoch menej aktívne, čo by mohlo pomôcť postup infekcie spomaliť.

"Môj odhad ohľadom júna sa zakladá na tom, že všetky krajiny podniknú tie správne opatrenia. Ak nie, môže pandémia trvať dlhšie," konštatoval Osemdesiattriročný zdravotnícky expert Čung.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.