Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2020, 21:42

Johnson sa rozhodol zakročiť proti koronavírusu. Až do odvolania budú zatvorené všetky školy

Británia až doteraz, na rozdiel od mnohých iných európskych krajín, nepristúpila k drastickým opatreniam, ako je napríklad obmedzovanie pohybu.

Johnson sa rozhodol zakročiť proti koronavírusu. Až do odvolania budú zatvorené všetky školy
Zdroj: Reuters

Počet obetí choroby z koronavírusu prekonal v Británii hranicu sto a potvrdených prípadov nákazy už je viac ako 2600.

S odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva o tom dnes informoval spravodajský web BBC. Premiér Boris Johnson oznámil, že od budúceho týždňa sa až do odvolania zatvoria všetky školy v krajine.

​Škótska vláda uviedla, že kvôli pandémii odložila plány na usporiadanie ďalšieho referenda o nezávislosti ešte v tomto roku.

Ochoreniu COVID-19 podľahlo podľa aktuálnych údajov britského ministerstva zdravotníctva už 104 ľudí. Za posledných 24 hodín tak pribudlo 33 mŕtvych.

Okrem jediného všetci zomreli v Anglicku. Potvrdených prípadov nákazy Británia dnes hlási 2626. Od začiatku epidémie v krajine zdravotníci otestovali už vyše 56-tisíc ľudí.

Niektoré deti však majú výnimku 

Kvôli šíreniu koronavírusu sa dnes Škótsko, Wales a Severné Írsko rozhodli uzavrieť školy. Johnson na večernej tlačovej konferencii oznámil, že sa školy zatvoria v piatok v celej krajine a zatvorené zostanú do odvolania.

Výnimku budú mať len deti "kľúčových" pracovníkov, teda predovšetkým lekárov, zdravotných sestier či policajtov, ktoré budú do škôl ďalej môcť chodiť. Od soboty zostanú zatvorené aj škôlky a univerzity.

Agentúra Reuters upozornila, že Johnsonova vláda k uzavretiu škôl pristúpila po tom, čo mala rada riaditeľov čoraz väčší problém udržať zariadenia v chode.

Mnoho učiteľov totiž kvôli podozreniu z nakazenia koronavírusom skončilo v domácej karanténe.

Ako dlho budú školy zatvorené, nie je jasné. Škótska premiérka Nicola Sturgeonová uviedla, že nedokáže zaručiť, že sa otvoria pred letnými prázdninami.

Kritika vlády

Johnson tiež zdôraznil, že v prípade potreby prijme ďalšie opatrenia proti šíreniu vírusu. Britská vláda čelí v posledných týždňoch kritike z radov politikov, odborníkov i obyvateľov krajiny kvôli postupu v boji s pandémiou koronavírusu.

Na rozdiel od mnohých iných európskych krajín nepristúpila k drastickým opatreniam, ako je napríklad obmedzovanie pohybu.

Dnes ale Johnson na otázku novinárov nevylúčil, že by vláda mohla kvôli šíreniu koronavírusu uzavrieť celé mestá vrátane Londýna.

Prechodné obdobie, v ktorom sa Británia ocitla po odchode z Európskej únie 31. januára, avšak Johnson predĺžiť nemieni.

Napriek pandémii chce tak Londýn s Bruselom dohodu o budúcich vzťahoch po brexite naďalej dojednať do konca roka.

Škótska vláda naopak kvôli koronavírusu odložila plány na usporiadanie ďalšieho referenda o nezávislosti v druhej polovici tohto roka.

Vírus zasiahol aj kráľovskú rodinu 

Prerušenie príprav podľa ministra škótskej vlády Mikea Russella umožní sústrediť sa plne na boj proti šíreniu nákazy.

Koronavírus zasiahol aj do plánov kráľovskej rodiny. Vnučka Alžbety II. Beatrice dnes oznámila, že výrazne zmenší svoju svadbu plánovanú na máj. Úplne zruší napríklad recepciu v Buckinghamskom paláci.

Alžbeta II. už v utorok oznámila, že ruší niekoľko tradičných akcií plánovaných na nasledujúce dni a vo štvrtok odcestuje z Londýna na svoj hrad Windsor, kde strávi Veľkú noc.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.