Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2020, 23:32

V Belgicku začala platiť celoštátna karanténa. V Holandsku od únavy skolaboval minister

Podľa expertov nemožno od celoštátnej karantény čakať okamžité zlepšenie situácie.

V Belgicku začala platiť celoštátna karanténa. V Holandsku od únavy skolaboval minister
Zdroj: Reuters

V Belgicku od dnešného poludnia začala platiť celoštátna karanténa. Úrady hlásia 243 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet nakazených stúpol na 1486. ​​

Štyri ďalšie úmrtia zvýšili v krajine počet obetí na 14, napísal denník La Derniere Heure na svojom webe s tým, že najmladšia obeť mala 59 rokov. V Holandsku dnes v parlamente z únavy skolaboval minister zdravotníctva.

Podľa expertov, ktorých denník oslovil, nemožno od celoštátnej karantény čakať okamžité zlepšenie situácie, počty infikovaných tak v najbližšej dobe pravdepodobne ešte porastú.

Opatrenia na spomalenie šírenia nákazy

Podľa nového nariadenia majú všetci ľudia zostať doma, výnimku predstavujú len cesty do práce, k lekárovi, za blízkymi či na nákup.

Ľudia v Belgicku by podľa vlády mali čo najviac obmedziť voľný pohyb vonku a vyvarovať sa blízkeho kontaktu s ostatnými, aby sa maximálne spomalilo šírenia nákazy.

Naďalej ale budú smieť cestovať do práce, bydlisko môžu opustiť aj kvôli nevyhnutným nákupom či pomoci príbuzným.

Povolená je tiež fyzická aktivita v prírode, ak sa k sebe ľudia nepriblíži na viac ako 1,5 metra. Opatrenia sú v platnosti zatiaľ do piateho apríla. Na dodržiavanie pravidiel bude dohliadať polícia.

Skolaboval od únavy

Holandský minister zdravotníctva Bruno Bruins na chvíľu omdlel, keď za rečníckym pultom v parlamente odpovedal na otázky poslancov, informovala agentúra Reuters.

Pomohli mu kolegovia z vlády. Dal si dúšok vody a potom odišiel po svojich a bez pomoci. "Omdlel som z únavy, už je mi lepšie," napísal 56-ročný minister na sociálnych sieťach s tým, že po zvyšok dňa bude doma odpočívať, aby sa mohol vo štvrtok znovu zapojiť do boja s krízou.

V Holandsku počet ľudí nakazených koronavírusom za dnešok stúpol o 346 na 2051. Nákaze podľa bilancie tamojších úradov podľahlo 58 pacientov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.