Talianska vláda zvažuje sprísnenie doterajších karanténnych opatrení zavedených kvôli šíreniu koronavírusu, šéfovia regiónov naliehajú najmä na to, aby sa zakázali všetky vonkajšie rekreačné a športové aktivity.
V uliciach miest v Lombardsku dnes začali pomáhať vojaci, ktorí spoločne s políciou na dodržiavanie karantény dohliadajú.
Len počas štvrtka hliadky po celom Taliansku preverili viac ako 200-tisíc osôb, 9600 ľudí dostalo kvôli neoprávnenému pobytu vonku pokarhanie alebo pokutu, uviedla agentúra ANSA.
"Zavedenie nových reštrikcií počas nasledujúcich 24 až 48 hodín je možné," povedal dnes minister pre regionálne záležitosti Francesco Boccia.
Zákaz športových aktivít
Guvernéri najhoršie zasiahnutých severotalianskych regiónov naliehajú na to, aby vláda na celoštátnej úrovni upravila pravidlá pre pobyt vonku a zakázala napríklad športové aktivity.
Oveľa prísnejšie majú byť podľa nich pravidlá aj pre nevyhnutné cesty za prácou, nákupy alebo napríklad kvôli venčenie psov.
"Ak ma chce niekto presviedčať o tom, že bez behania to nevydrží, tak ho so sebou vezmem do nemocnice," napísal na facebooku guvernér regiónu Emilia Romagna Stefano Bonaccini.
Ten nariadenia o zákaze vonkajších aktivít vydal už vo štvrtok. Emilia Romagna je druhým najviac postihnutým regiónom v Taliansku, zatiaľ tu registrujú 5200 nakazených a 531 mŕtvych.
Miláno je v centre pozornosti
Prísnejší režim požaduje aj Lombardsko, kde sa dnes v uliciach Milána objavilo prvých 114 vojakov.
Práve Miláno teraz stojí v centre pozornosti epidemiológov, ktorí sa obávajú, že sa v tomto veľkomeste začne infekcia nekontrolovane šíriť. Vo štvrtok sa tam počet nakazených zdvojnásobil zo 318 na 638.
So zákazom vychádzania tu počítajú aj miestni obyvatelia, ktorí dnes kvôli očakávanému sprísneniu karantény začali hromadne nakupovať zásoby. Pred supermarketmi tak stáli dlhé rady, napísala talianske médiá.
"Bohužiaľ nevidíme žiadnu zmenu trendu a čísla stále stúpajú," povedal dnes na tlačovej konferencii lombardský guvernér Attilio Fontana. "Vplyv ďalšieho rastu počtu nakazených môže byť v Miláne katastrofálny. Občania musia zostať doma," doplnil ho v televízii LA7 zdravotnícky splnomocnenec jeho vlády Giulio Gallera, podľa ktorého je potrebné ďalej obmedziť aj verejnú dopravu.
Jediná možnosť - kompletná izolácia a plošné testovanie
Regionálne úrady v Taliansku teraz presadzujú ako jedinú možnú cestu k zastaveniu pandémie kompletnú izoláciu a plošné testovanie.
To sa vyplatilo napríklad v prípade 11 miest a obcí v provincii Lodi, kde bola prísna karanténa vyhlásená už koncom februára. Počet nakazených tam teraz nestúpa.
Rovnakú skúsenosť má aj vedenie Benátská (Veneta), ktoré na začiatku epidémie izolovalo obyvateľov mestečka Vo' Euganeo a všetkých 3300 obyvateľov nechalo otestovať. Tiež tam sa podarilo šírenie koronavírusu úplne zastaviť.
Práve Benátsko teraz zmenilo stratégiu týkajúcu sa testovania a rapídne zvýšilo kapacity laboratórií a počet otestovaných ľudí. "Netestujeme už len ľudí s príznakmi, ale všetkých, ktorí prišli nejako do styku s nakazenými alebo sa pohybovali v ich okolí," citovala dnes agentúra APA padovského virológa Andreu Grisantiho.
V Taliansku sa podľa štvrtkovej bilancie koronavírusom doteraz nakazilo vyše 41-tisíc ľudí, 3405 z nich zomrelo.