Reuters
StoryEditor

Trudeau reagoval na protesty v Kanade: Blokády hraničných priechodov označil za neprijateľné

10.02.2022, 06:27
Autor:
TASRTASR
Kanadská polícia pohrozila zatknutím demonštrantov blokujúcich ulice metropoly Ottawa.

Kanadský premiér Justin Trudeau označil v stredu blokády kanadsko-amerických hraničných priechodov zo strany kamionistov, ktorí protestujú proti pandemickým opatreniam, za "neprijateľné" a hrozbu pre ekonomiku. TASR o tom informovala na základe správ prevzatých od agentúr AFP a AP.

"Blokády a nelegálne demonštrácie sú neprijateľné a negatívne ovplyvňujú podniky a výrobcov," povedal Trudeau v súvislosti s blokádou mosta spájajúceho kanadské mesto Windsor a americké mesto Detroit, ako aj blokádou hraničného priechodu v kanadskej provincii Alberta. "Musíme urobiť všetko pre to, aby sme to ukončili," dodal Trudeau.

Starosta Windsoru Drew Dilkens povedal, že polícia zatiaľ neodsunula demonštrantov z obáv, že by to vyhrotilo situáciu a viedlo k väčšiemu protestu.
Polícia uviedla, že na demonštrácii sa v stredu zúčastnilo 50 až 74 vozidiel a približne 100 demonštrantov.

Dilkens poznamenal, že niektorí z demonštrantov tvrdia, že sú ochotní zomrieť za svoju vec. "Budem brutálne úprimný. Vy sa snažíte viesť racionálny rozhovor a nie každý je racionálny herec... Polícia robí to, čo je správne, umierneným prístupom a snaží sa rozumne vyriešiť túto situáciu, aby každý mohol odísť, aby sa nikto nezranil a most sa mohol otvoriť," povedal starosta.

Medzitým kanadská polícia pohrozila zatknutím demonštrantov blokujúcich ulice metropoly Ottawa. Nákladné autá blokujú centrum Ottawy už takmer dva týždne. Sú ich už stovky.

"Upozorňujeme, že každý, kto blokuje ulice alebo pomáha iným pri blokovaní ulíc, sa môže dopustiť trestného činu... Musíte okamžite zastaviť ďalšiu nezákonnú činnosť, inak môžete čeliť obvineniu," uviedla polícia vo vyhlásení.

Protestná akcia v Ottawe sa začala koncom januára príchodom stoviek kamiónov. Tento tzv. Konvoj slobody (Freedom Convoy) a jeho stúpenci sa "utáborili" neďaleko kanadského parlamentu a vyhlasujú, že budú protestovať, pokým nebudú pandemické obmedzenia zrušené. Protesty pôvodne podnietila požiadavka kanadských úradov na očkovanie kamionistov vracajúcich sa z USA.

01 - Modified: 2022-09-22 06:13:00 - Feat.: - Title: Putinovo správanie ukazuje, že ruská invázia na Ukrajine zlyháva, tvrdí kanadský premiér 02 - Modified: 2022-09-21 17:30:00 - Feat.: - Title: V Británii by ste „papierovú“ ústavu hľadali márne. Pozrite si rozdielnosť ostrovného a nášho systému 03 - Modified: 2022-09-19 19:20:47 - Feat.: - Title: Moskva si predvolala kanadského veľvyslanca. Za krokom stoja útoky na ruskú ambasádu v Ottawe 04 - Modified: 2022-09-13 19:07:30 - Feat.: - Title: Kanada uvoľní pre nízkopríjmové rodiny zasiahnuté vysokou infláciou v prepočte vyše tri miliardy eur 05 - Modified: 2022-09-13 04:59:27 - Feat.: - Title: Ozbrojený muž v Kanade zastrelil policajta a ďalšiu osobu, zranil troch ľudí
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. september 2022 22:22