Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2020, 16:23

Vírus Spojené štáty nezasiahne, tvrdil Trump. Doteraz tam však naň zomrelo už 279 ľudí

Americké tajné služby vedeli o rizikách spojených s koronavírusom. Politici však neprijali včas opatrenia, ktoré by šírenie nákazy spomalili.

Vírus Spojené štáty nezasiahne, tvrdil Trump. Doteraz tam však naň zomrelo už 279 ľudí
Zdroj: Reuters

Americké spravodajské služby varovali politikov pred globálnymi rizikami plynúcimi z šírenia koronavírusu už v januári a februári.

Prezident Donald Trump a zákonodarcovia však záležitosť zľahčovali a neprijali včas opatrenia, ktoré by mohla šírenia nákazy spomaliť.

Podľa denníka The Washington Post (WP) to uviedli nemenovaní činitelia oboznámení so správami amerických tajných služieb.

"Donald Trump to možno nečakal, ale veľa iných ľudí vo vláde áno - nedokázali ho však presvedčiť, aby ohľadne toho niečo urobil," povedal činiteľ WP. "Systém blikal na červeno," dodal.

Bezpečnostné riziko

Americké rozviedky v prvých týždňoch po vypuknutí nákazy v Číne síce nepredpovedali, že by vírus mohol doraziť aj do USA.

Varovali však, že Peking zrejme neuvádza úplné informácie o rozsahu a nebezpečenstvách vyplývajúcich z epidémie, čo predstavuje bezpečnostné riziko.

Podľa zdrojov WP sa snažili činitelia v Bielom dome s Trumpom o nebezpečenstvách vírusu hovoriť na prelome januára a februára, prezident však diskusia odmietal a tvrdil, že vírus Spojené štáty nezasiahne.

Už začiatkom februára niektorí členovia administratívy na interných poradách varovali, že krajina nemá dostatok testov, pomocou ktorých by mohla mapovať rozsah epidémie, a že koronavírus bude zrejme dominovať spoločenskému dianiu v niekoľkých ďalších mesiacoch a mohol by ovplyvniť aj nadchádzajúce prezidentské voľby.

"Myslím, že to dopadne dobre," povedal Trump 19. februára. "Myslím, že až bude apríl, v teplejšom počasí, že to má na to veľmi negatívny vplyv, na tento typ vírusu," vyhlásil Trump.

Zľahčovanie situácie 

Trumpove tvrdenie sa podľa WP zrejme opieralo z veľkej časti o oznámenie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorému Trump veril, že mu poskytuje pravdivé a úplné informácie o šírení vírusu v Číne.

Tajné služby pritom opakovane tvrdili, že čínski predstavitelia nie sú ohľadom pravých rozmery epidémie v Číne úprimní.

Trump epidémiu zľahčoval ešte v čase, keď sa objavili prvé prípady v USA. Svoj tón zmenil až vo chvíli, kedy sa začali prepadať americké akciové trhy a členovia jeho krízového štábu mu ukázali štatistické modely vývoja epidémie v iných krajinách.

V tej chvíli však naznačovalo prepuknutie epidémie zásadných rozmerov už mnoho ukazovateľov.

"Prezident Trump podnikol historické, agresívne opatrenia na ochranu zdravia, majetku a bezpečia amerického ľudu - a urobil tak, zatiaľ čo sa médiá a demokrati rozhodli sústrediť len na stupídnu politiku okolo falošnej nelegitímnej ústavnej žaloby," vyhlásil v reakcii na správu WP hovorca Bieleho domu Hogan Gidley s odkazom na proces ústavnej žaloby, ktorý formálne skončil začiatkom februára. Rozviedky správu nekomentovali.

Spojené štáty mali 19 956 pozitívnych prípadov koronavírusu, pričom dnes pribudlo 573 prípadov. Na vírus zomrelo už 279 ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.