Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2020, 17:31

Majú Česi liek na koronavírus? Výrazne obmedzili predpisovanie jedného lieku

Lekárne nesmú vydať Plaquenil, ak v lekárskom predpise nie je uvedená diagnóza pacienta a odbornosť lekára.

Majú Česi liek na koronavírus? Výrazne obmedzili predpisovanie jedného lieku
Zdroj: Reuters

České ministerstvo zdravotníctva obmedzilo od dnešných 18:00 pre väčšinu lekárov predpisovanie lieku Plaquenil. Liek by mohol byť účinný pre pacientov s chorobou COVID-19.

Môžu ho predpisovať len lekári, ktorí sa špecializujú na alergológiu, klinickú imunológiu, infekčné lekárstvo alebo detskú či dospelú dermatovenerológiu a reumaotlógiu, avšak len dve balenia naraz, informovalo ministerstvo v tlačovej správe.

"S ohľadom na fakt, že podľa dostupných vedeckých poznatkov sa liek Plaquenil javí ako potenciálne účinný pre liečbu ochorení COVID-19, je potrebné zabrániť jeho nedostupnosti ako pre liečbu pacientov v registrovaných indikáciách, tak pacientov s COVID-19," uviedol v tlačovej správe minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Výnimku zo zákazu predpisovania preto majú lekári, ktorí sa o týchto chorých starajú.

O tom, že existuje liečebný prípravok, ktorý môže výrazne skrátiť dobu, po ktorej nakazený vírus vylučuje, hovoril dnes v Českej televízii námestník ministra Roman Prymula. Názov nepovedal z obavy, aby sa liek v lekárňach nevypredal.

Lekárne nesmú vydať Plaquenil, ak v lekárskom predpise nie je uvedená diagnóza pacienta a odbornosť lekára. Ani tí vybraní ho nesmú predpísať na dlhšie ako dva mesiace, teda viac než dve balenia.

Liek vyrába francúzska firma Sanofi Aventis. Podľa údajov na webe Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv je predajná cena lieku zhruba 240 českých korún (8,83 eur) za balenie. Jeho účinnou látkou je hydrochlorochin.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.