Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Zatiaľ čo sa mnohé európske krajiny boria s denným nárastom počtu infikovaných koronavírusom, ktorý sa ráta v stovkách až tisícoch, Rusko hlási celkovo iba vyše štyri stovky nakazených. Pozoruhodne nízke číslo pripisuje ruská vláda včasným opatreniam. Jej kritici však tvrdia, že reálny počet nakazených je oveľa vyšší.

​V Rusku je aktuálne hlásených 438 prípadov, pričom jeden človek nákaze podľahol. V pomere k celkovej populácii, ktorá činí 146 miliónov obyvateľov, je toto číslo nezvyčajne nízke. Pre porovnanie, v miniatúrnom Luxembursku bolo v rovnakom čase nakazených už 798 ľudí, teda takmer dvojnásobok.

Testujú vo veľkom, ale...

Prezident Vladimir Putin minulý týždeň vyhlásil, že sa v krajine podarilo zastaviť masové šírenie infekcie a že situácia je pod kontrolou vďaka skorým opatreniam. Rusko totiž už na konci januára uzavrelo svoju dlhú hranicu s Čínou a tiež začalo intenzívne testovať na koronavírus.

Práve vysoký počet zrealizovaných testov je na Rusku pozoruhodný. Na koronavírus tam bolo testovaných už vyše 165-tisíc ľudí, nákaza sa však preukázala u veľmi nízkeho percenta z nich.

To by mohlo byť spôsobené nízkou citlivosťou testov, čo potvrdzuje aj zistenie ruského lekárskeho webu PCR News. Ten píše, že test vyrábaný v laboratóriu v Novosibirsku, zachytí vírus iba ak sa ho v mililitri vzorky nachádza 100-tisíc kópií. To je oveľa viac než napríklad americké testy, ktoré vírus identifikujú už pri 6 300 exemplároch v mililitri, všíma si spravodajský portál CNN.

V ruskom verejnom priestore sa ozýva mnoho hlasov, ktoré tvrdia, že vláda nezverejňuje skutočné čísla. "Som si úplne istá, že je viac nakazených koronavírusom, než tvrdia autority," povedala lekárka Anastasia Vasiljeva, predsedníčka odborovej organizácie Aliancia lekárov, vo videu zverejnenom vo štvrtok.

Pneumónia poskočila o 37 percent

Vasiljeva, ktorá spolupracuje s opozičným aktivistom Alexejom Navalným, tvrdí, že ruské autority prípady koronavírusu označujú ako pneumóniu, teda zápal pľúc, a tým znižujú štatistiku nakazených koronavírusom.

K tomuto tvrdeniu prispievajú aj dáta zo štatistického úradu Rosstat, ktorý uviedol, že v januári narástol počet prípadov pneumónie o 37 percent. Ministerstvo zdravotníctva následne vydalo svoju vlastnú štatistiku, ktorá tvrdí, že počet naopak klesol o osem percent.

Obvinenia lekárky Ministerstvo zdravotníctva poprelo. Ruskej vlády sa zastala aj zástupkyňa WHO v Rusku, Melita Vujnovič. Podľa nej Rusko začalo nákazu riešiť včas a dodržalo pritom všetky odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie. "To však neznamená, že neuvidíme v blízkej dobe nárast prípadov, tak ako tomu bolo v iných krajinách," uviedla expertka pre CNN.

Koronavírus by mohol zasiahnuť aj do ruskej politiky. V apríli sa má totiž uskutočniť "všeľudové hlasovanie" o úprave ústavy, ktorá by umožnila Putinovi zostať prezidentom do roku 2036. Kremeľ doposiaľ hlasovanie odmietal posunúť. Potom však prezident Putin uviedol, že hlasovanie bude možno odložené a nevylúčil online hlasovanie z domova.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.