Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

"Vírus proti nám nebude mať šancu. Žiadny národ nie je pripravenejší ani odolnejší ako Spojené štáty." Ide o slová amerického prezidenta Donalda Trumpa z 11. marca 2020.

Z USA v ten deň hlásili 1301 prípadov nákazy koronavírusom. Centrom epidémie bola vtedy Čína a o pár dní sa k nej malo pridať Taliansko. Dnes už je však situácia z pohľadu Spojených štátov zásadné iná.

​​"Vidíme veľké zrýchlenie"

Počet potvrdených prípadov choroby Covid-19 v USA rastie tak rýchlo, že krajina má potenciál stať sa novým epicentrom pandémie, uviedla v utorok hovorkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie Margaret Harrisová.

"V USA teraz vidíme veľké zrýchlenie v pribúdaní nových prípadov, takže má tento potenciál," povedala Harrisová.

Čo sa počtu nakazených týka, sú USA na treťom mieste medzi všetkými krajinami sveta za už spomínanými Čínou a Talianskom. Len z 22. na 23. marca tam pribudlo vyše 10-tisíc infikovaných ľudí a aktuálne ich je celkovo 43 734. Mŕtvych Američania hlásia 582.

Najhoršie je na tom New York

Prípady nákazy už hlásia všetky štáty USA. Najviac postihnutým štátom v USA je teraz New York, ktorý hlási cez 20-tisíc potvrdených prípadov nákazy a 157 mŕtvych. Na druhom mieste je New Jersey s viac ako 2 800 nakazenými a 27 mŕtvymi. Tretia je Kalifornia a štvrtý Washingtonom.

Práve v Kalifornii, ktorá má cez 2 200 potvrdených prípadov a 43 mŕtvych a minulý týždeň zaviedla celoštátnu karanténu, dnes opatrenia ešte sprísnili. Guvernér Gavin Newsom nariadil uzavrieť všetky parkoviská pri plážach a verejných parkoch.

Cez víkend totiž podľa neho ľudia napriek karanténe vyrazili hromadne k moru a do prírody. Okres Los Angeles uzavrel parkoviská pri plážach v oblastiach Santa Monica, Venice a Malibu už v pondelok. Newsom dnes obyvateľov vyzval, aby používali "zdravý rozum" a zostali doma.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.