Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2020, 10:38

Dobré správy z Česka: Liečba experimentálnym liekom zabrala, pacient už nepotrebuje mimotelový obeh

Nemocnica získala povolenie použiť experimentálny liek od americkej firmy Gilead.

Pacient, ktorý ako jediný v Česku dostáva kvôli ochoreniu COVID-19 experimentálny liek Remdesivir, mohol byť odpojený od prístroja ECMO, ktorý zaisťuje mimotelové okysličovanie krvi. Jeho stav sa po podaní štvrtej dávky lieku zlepšil. Na otázku iDNES.cz to potvrdila hovorkyňa Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe Marie Heřmánková.

​"Stav taxikára sa zlepšil natoľko, že mohol byť odpojený od prístroja ECMO," povedala s tým, že na pľúcnej ventilácii zatiaľ ešte zostáva. 

Hovorkyňa už skôr oznámila, že pacient dostáva liek v pravidelných dávkach, celkovo ide o desať infúzií. Tá posledná teda bude 2. apríla.

Liek nedostanú všetci

Pražský taxikár je jediným z pacientov v Česku, pre ktorého lekári Remdesivir dostali, napríklad v nemocnici na Bulovce so žiadosťou o liek neuspeli. Podľa prednostu anesteziologickej kliniky VFN Martina Balíka má muž poškodené pľúca.

Najprv bol 10. marca prijatý do Thomayerovej nemocnice v Prahe-Krči s podozrením na zápal pľúc, po piatich dňoch ho prevzala VFN, kde bol napojený na ECMO.

Týchto prístrojov pre najvážnejšie postihnuté pacientov s COVID-19 je v Česku 74, k starostlivosti o ďalšie vážne prípady sú potrebné pľúcne ventilátory alebo podávanie kyslíka.

Nemocnica získala povolenie použiť experimentálny liek od americkej firmy Gilead. Spoločnosť však zároveň v nedeľu oznámila, že prestáva "kvôli prílišnému dopytu v posledných dňoch" udeľovať povolenia na pokusnú liečbu. Jedinú výnimku budú tvoriť tehotné ženy a deti mladšie ako 18 rokov.

Desiatky až stovky ampuliek

Firma Gilead v spolupráci so zdravotníkmi vytvorí schému, podľa ktorej sa liek v Česku dostane k najpotrebnejším pacientom, povedal pred niekoľkými dňami Balík. Do Česka sa podľa neho dostane možno pár desiatok alebo pár stoviek ampuliek lieku.

Remdesivir je antivirotikum, ktoré zabraňuje množeniu vírusu. Pôvodne mal slúžiť pre liečbu nakazených krvácavou horúčkou ebola v Kongu, epidémiu sa však podarilo zastaviť a testy lieku boli prerušené.

Počet potvrdených pozitívnych testov na koronavírus v Česku stúpol k piatkovému ránu na 2 062. Celkom 10 ľudí sa uzdravilo, deväť chorobe podľahlo.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.