Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.04.2020, 22:40

V Taliansku včera zomrelo najmenej ľudí za takmer týždeň

Taliansko zaznamenala asi 30 percent celosvetových obetí choroby COVID-19.

V Taliansku včera zomrelo najmenej ľudí za takmer týždeň
Zdroj: Reuters

Taliansko zaznamenalo za posledných 24 hodín ďalších 727 obetí choroby COVID-19. Celkový počet úmrtí v tejto najhoršie zasiahnutej európskej krajine tak dosiahol 13 155.

Koronavírus sa tam potvrdil už u 110 574 ľudí, oproti utorku ich pribudlo 4782. S odkazom na štatistiku talianskeho úradu pre civilnú ochranu o tom informovala agentúra Reuters.

​Za utorok v Taliansku nákaze podľahlo o niečo menej ľudí ako v predchádzajúcom dni a jedná sa tak o najnižší údaj od 26. marca.

Nových nakazených pribudlo viac ako v pondelok, keď lekári koronavírus zistili u 4053 pacientov. Už tri dni po sebe sa však počet nových prípadov drží pod hranicou 5000.

Zo všetkých ľudí nakazených v celom Taliansku sa zatiaľ z nákazy plne zotavilo 16 847 pacientov, čo je o 1118 viac, než úrady hlásili v utorok. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti naďalej zostáva niečo cez 4000 ľudí.

Tretina celosvetových obetí

Taliansko zaznamenalo asi 30 percent celosvetových obetí choroby COVID-19, čo je najväčší počet zo všetkých krajín. Najvyššiu bilanciu oznámili úrady v piatok, išlo o 919 úmrtí za jediný deň.

V Lombardii, ktorá je ohniskom pandémie v Taliansku, počty mŕtvych i novo nakazených oproti predchádzajúcim dňom vzrástli, čím zvrátili klesajúci trend posledných dní.

Analytická spoločnosť InTwig sa domnieva, že skutočné počty zomrelých sú v regióne ešte vyššie. V najhoršie zasiahnutej oblasti okolo mesta Bergamo podľa nej zomrelo v marci asi 4500 ľudí, zatiaľ čo vládne štatistiky uvádzajú len 2060 obetí.

Rozpor je podľa firmy spôsobený tým, že veľa nakazených ľudí zomrela doma alebo v domovoch pre seniorov. Vzhľadom nato, že sa títo ľudia nikdy nedostali do nemocnice, tak ani nepodstúpili testy na koronavírus.

Problém na severe

Dáta talianskeho štatistického úradu ISTAT tiež ukazujú, že v severnom Taliansku v prvých troch marcových týždňoch zomrelo dvakrát viac ľudí, než je priemer za rovnaké obdobie z rokov 2015 až 2019.

Rozdiel by mohol zodpovedať obetiam COVID-19. V Bergame narástol počet úmrtí v tomto období viac ako štvornásobne, kým v ďalších miestach v Lombardii narástol dvakrát až trikrát.

V niektorých malých mestách, kde epidémia v Taliansku prepukla, je mŕtvych za toto obdobie až desaťnásobne viac, než za rovnaký čas v minulom roku.

Predpoklad, že taliansky hrubý domáci produkt v dôsledku pandémie klesne až o šesť percent, je podľa talianskeho ministra financií Roberta Gualtieriho "realistický".

Minister tiež prisľúbil ďalší finančný stimul pre miestnu ekonomiku, ktorý by mal byť väčší, než záchranný balíček v hodnote 25 miliárd eur prijatý v marci.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.