Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2020, 19:15

Taliansko už má vrchol epidémie zrejme za sebou. Počet úmrtí klesá

Taliansko je čo do počtu úmrtí z radov nakazených koronavírusom najhoršie zasiahnutým štátom sveta.

Taliansko už má vrchol epidémie zrejme za sebou. Počet úmrtí klesá
Zdroj: Reuters

V Taliansku zomrelo za posledný deň 525 ľudí s chorobou Covid-19, čo je najmenej za viac ako dva týždne, informovala dnes večer agentúra Reuters s odvolaním sa na talianske úrady.

​Potvrdil sa tak pozitívny trend klesajúceho počtu nových obetí z posledných dní. V Taliansku bolo doteraz zaznamenaných 15 887 zomrelých pacientov s koronavírusom SARS-CoV-2.

Počet nakazených vzrástol na 128 948, čo je o 4316 viac ako v sobotu.

V sobotu Taliansko hlásilo denný nárast počtu obetí o 681, čo bolo najmenej za takmer dva týždne.

Vrchol nákazy

Talianski epidemiológovia predpokladajú, že ich krajina už má vrchol nákazy za sebou a čísla to zjavne potvrdzujú.

Druhý deň po sebe klesol tiež počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti, informovala dnes talianska civilná ochrana.

Dnes ležalo na JIS 3977 pacientov, čo je o 17 menej ako v piatok, kedy bol zaznamenaný prvý pokles intenzívne liečených od prepuknutia epidémie v severnom Taliansku, teda od 21. februára.

Z pôvodne nakazených sa do dneška choroby zbavilo 21 815 ľudí. Do soboty bolo vyliečených 20 996.

Najhoršie zasiahnutý štát sveta

Taliansko je čo do počtu úmrtí z radov nakazených koronavírusom najhoršie zasiahnutým štátom sveta. V počte nakazených je tretie na svete po USA so zhruba 312-tisíc potvrdenými prípadmi a Španielsku s celkovo viac ako 130-tisíc doteraz potvrdenými prípadmi nákazy.

V Taliansku medzitým rastie počet prípadov porušovania prísnych obmedzení pohybu, ktoré sú v celej krajine uplatňované od 9. marca. Jarné počasie vylákal mnoho Talianov cez víkend napriek zákazu vychádzania alebo nariadenej karanténe von.

Len v sobotu muselo byť podľa agentúry APA potrestaných 9284 osôb, od začiatku kontrol dodržiavania obmedzení už dohromady 182-tisíc osôb. Pokuty sú od 400 do 3000 eur.

Taliansky premiér Giuseppe Conte dnes vyzval občanov k zodpovednému správaniu. "Vyžadujeme od ľudí veľkú obeť, ale je to jediná cesta. Iba ak budeme dodržiavať pravidlá, prekonáme stav núdze," povedal Conte televízii NBC News.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.