Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.04.2020, 07:26

Viaceré štáty USA uvoľňujú opatrenia proti koronavírusu. Na Floride ľudia zaplnili pláže a parky

Na Floride mohli tento víkend ľudia prvýkrát po niekoľkých týždňoch vyjsť na niektoré pláže.

Viaceré štáty USA uvoľňujú opatrenia proti koronavírusu. Na Floride ľudia zaplnili pláže a parky
Zdroj: Reuters

Americké štáty Texas a Vermont umožnia v pondelok otvoriť niektoré podniky, ktoré boli uzavreté v obavách zo šírenia koronavírusu.

Štát Montana začne uvoľňovať reštriktívne opatrenia v piatok. Na tlačovej konferencii v noci na dnes to vyhlásil americký prezident Donald Trump. V štáte Florida zaplnili ľudia znovuotvorené pláže a parky, informovala dnes agentúra Reuters.

Spojené štáty sú krajinou, ktorá bola z celého sveta koronavírusom postihnutá najhoršie. Počet obetí nákazy tam presiahol 35-tisíc, potvrdených prípadov infekcie je viac ako 690-tisíc.

Tvrdo zasiahnutý americký štát New York sa ale napríklad domnieva, že vrchol epidémie už má za sebou.

"Naďalej vidíme pozitívne náznaky, že epidémia už vyvrcholila," povedal šéf Bieleho domu v noci na dnes.

Záchrana ekonomiky

Trump je zástancom skorého uvoľnenia karanténnych opatrení v záujme záchrany ekonomiky pred recesiou, guvernéri niektorých amerických štátov ale už zdôraznili, že nemajú v úmysle opatrenia uvoľňovať predčasne a že podmienkou pre návrat k bežnému životu je rozsiahle testovanie.

Okrem Trumpa na guvernérov vyvíjajú tlak aj stovky demonštrantov, ktorí v sobotu znovu vyšli do ulíc viacerých miest na protest proti prísnym karanténnym opatreniam.

Demonštranti sa zhromaždili napríklad pred domom guvernéra štátu Indiana Erika Holcomba, ktorý vyhlásil, že predĺži zákaz vychádzania do prvého mája.

Protesty aj v Texase 

Protestujúci sa zišli aj v texaskej metropole Austine, kde volali "Nechajte nás pracovať!". Od začiatku krízy v Texase požiadal o podporu v nezamestnanosti milión ľudí.

Demonštráciu v Austine zorganizoval aktivista Owen Shroyer, ktorý spolupracuje so serverom Infowars pravicového populistu a šíriteľa konšpiračných teórií Alexa Jonesa, upozornila agentúra AP.

Texas registruje viac ako 18 200 prípadov choroby COVID-19 a najmenej 453 obetí koronavírusu. V štáte sa majú od pondelka otvoriť parky a podniky na predaj tovaru z okienok. Nemocnice budú môcť znovu vykonávať operácie, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné.

Na Floride mohli tento víkend ľudia prvýkrát po niekoľkých týždňoch vyjsť na niektoré pláže. Návštevy pláží ale aj naďalej podliehajú rôznym obmedzeniam; možné sú napríklad len v niektorých hodinách.

Ľudia si majú ďalej udržiavať od seba odstup, povolené sú športové aktivity, nie však ležanie na uterákoch, dekách či lehátkach.

Na snímkach z pláže v Jacksonville bolo vidieť množstvo ľudí, ako plávajú či sa prechádzajú, často bez rúšok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.