Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2020, 08:19

Štát Missouri zažaloval Čínu kvôli koronavírusu. Klamali svetu, tvrdí prokuratúra

Prokuratúra požaduje od Číny odškodnenie v nemenovanej sume za smrteľné obete pandémie v Missouri, ako aj za záťaž pre hospodárstvo, ktorú vyvolala.

Štát Missouri zažaloval Čínu kvôli koronavírusu. Klamali svetu, tvrdí prokuratúra
Zdroj: TASR/AP

Americký štát Missouri podal v spojitosti s pandémiou nového koronavírusu žalobu na čínsku vládu. Informoval o tom v noci na stredu denník Die Welt.

Generálny prokurátor Eric Schmitt podal žalobu na okresnom súde v Missouri, ktorá čínskych predstaviteľov obviňuje z toho, že svetu vrátane obyvateľov Missouri spôsobili "nenapraviteľné škody", ako chorobu, úmrtia, ľudské utrpenie a hospodárske straty.

"V Missouri sú dosahy vírusu veľmi reálne - tisíce sa nakazili a mnohí zomreli," vyhlásila prokuratúra. Malé podniky okrem toho museli svoje prevádzky zatvoriť, čo mnohým ľuďom spôsobilo ťažkosti uživiť sa.

"Čínska vláda klamala svetu o nebezpečenstve a nákazlivej povahe (ochorenia) COVID-19, umlčiavala whistleblowerov a robila len málo pre to, aby zastavila šírenie tejto choroby," napísala štátna prokuratúra. "Za svoje činy musia prevziať zodpovednosť," dodala.

Prokuratúra požaduje od Číny odškodnenie v nemenovanej sume za smrteľné obete pandémie v Missouri, ako aj za záťaž pre hospodárstvo, ktorú vyvolala aktuálna koronavírusová kríza.

V Missouri zomrelo na následky COVID-19 podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa doposiaľ 215 ľudí.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.