Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2020, 15:35

Trump nariadil námorníctvu, aby zničilo všetky iránske lode obťažujúce plavidlá USA

Rozhodnutie amerického prezidenta reaguje na manévre lodí iránskych revolučných gárd.

Trump nariadil námorníctvu, aby zničilo všetky iránske lode obťažujúce plavidlá USA
Zdroj: Reuters

Prezident Spojených štátov Donald Trump nariadil americkému námorníctvu, aby začalo paľbu a zničilo všetky iránske lode, ktoré by obťažovali americké plavidlá. Napísal to dnes na sociálnej sieti twitter. Jeho výrok prišiel týždeň po tom, čo sa 11 lodí iránskych revolučných gárd priblížilo k plavidlám amerického námorníctva v medzinárodných vodách na severe Perzského zálivu.

"Prikázal som námorníctvu Spojených štátov, aby začalo paľbu a zničilo akejkoľvek iránske lode, ak budú obťažovať naše plavidlá na mori," uviedol v príspevku Trump.

Manévre lodí iránskych revolučných gárd z minulého týždňa vtedy označilo americké námorníctvo za "nebezpečné a provokatívne". Plavidlá údajne niekoľkokrát prekrížili dráhu americkej lode a v jednej chvíli sa niektoré z nich pohybovali vo vzdialenosti menšej ako desať metrov. Celý incident trval asi hodinu.

Iránske revolučné gardy dnes ráno tiež oznámili, že sa im prvýkrát s úspechom podarilo vypustiť vojenský satelit a umiestniť ho na obežnú dráhu. USA a niektoré ďalšie štáty pritom považujú iránske pokusy so satelitmi za testy medzikontinentálnych balistických striel. Teherán však popiera, že by bola aktivita zásterkou pre vývoj vojenských rakiet.

Vzťahy medzi Iránom a USA sú dlhodobo napäté, vyostrili sa však v roku 2018, kedy Washington odstúpil od medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015 a zaviedol voči Teheránu tvrdé sankcie. Vlani v lete sa odohralo niekoľko incidentov v Perzskom zálive, kde USA tento rok posilnili svoju vojenskú prítomnosť. V júni 2019 sa tam stali nórsky a japonský tanker terčom útoku, z ktorého Washington viní Teherán, ktorý to však odmieta.

Irán následne zostrelil americký bezpilotné lietadlo, ktoré bolo údajne nad jeho územím; USA tvrdia, že bolo v medzinárodnom vzdušnom priestore. Následne sa Irán v Hormuzskom prielive zmocnil britského tankera s 23-člennou posádkou.

Vzťahy oboch krajín sa ocitli na pokraji otvoreného konfliktu na začiatku tohto roka po tom, čo USA v Iraku zabili iránskeho generála Kásema Solejmáního, ktorý bol jedným z najvyšších činiteľov islamskej republiky. Irán o pár dní neskôr vypálil množstvo rakiet na základne v Iraku, kde pôsobia americké jednotky. USA až s odstupom priznali, že desiatky amerických vojakov utrpeli zranenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.