Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2020, 18:14

Covid-19 nebol umelo vytvorený, tvrdia tajné služby USA. Vznik následkom nehody však nevylučujú

Hoci Wu-chan je všeobecne považovaný za prvé epicentrum nákazy, teórie o laboratórnej nehode sa zatiaľ nepotvrdil.

Americké spravodajské služby dospeli k záveru, že koronavírus nebol ľudskou rukou vyrobený ani geneticky upravený.

Uvádza sa to vo vyhlásení Úradu riaditeľa spravodajských služieb, ktorý zastrešuje šestnásť amerických civilných a vojenských rozviedok a koordinuje ich činnosť.

Budú skúmať špionážne informácie

Či je šírenie vírusu následkom nehody v čínskom laboratóriu, tajné služby ešte stále skúmajú.

"Spravodajská komunita sa zhoduje s presvedčením vedcov, že vírus (spôsobujúci) Covid-19 nebol vyrobený človekom ani geneticky upravený. Budeme podrobne skúmať prichádzajúce správy a špionážne informácie, aby sme určili, či nákazu spustil kontakt s infekčným zvieraťom alebo či išlo o následok nehody laboratória vo Wu-chane," uvádza sa vo vyhlásení.

Vyzývajú Čínu, aby sprístupnila laboratórium

Agentúra AP pripomína, že prezident Donald Trump presadzuje názor, že práve virologické laboratórium v čínskom Wu-chan bolo prvotným zdrojom pandémie.

Minister zahraničia USA Mike Pompeo v minulých dňoch opakovane Čínu vyzval, aby laboratórium sprístupnila medzinárodnej kontrole.

Hoci Wu-chan je všeobecne považovaný za prvé epicentrum nákazy, teórie o laboratórnej nehode sa zatiaľ nepotvrdili, uvádza AP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.