„Pri zvýšenej námahe sa dramaticky mení objem vdychovaného i vydychovaného vzduchu. Profesionálnym športovcom preto vzhľadom na ich náročné a dlhé tréningy hrozí zvýšené nebezpečenstvo,“ uviedli autori Paolo Matricardi, Roberto Dal Negro a Roberto nizínu.
Zvýšená kapacita pľúc síce športovcom za normálnych okolností pomáha, ale pri nákaze môže viesť k vážnym ťažkostiam.
„SARS-COV-2 sa môže pri veľkej fyzickej námahe dostať až do najhlbšej časti pľúc a začať tam škodiť,“ stojí v štúdii, ktorá sa tiež zaoberala rizikom prenosu koronavírusu pri zápasoch.
„Pri športoch, kde dochádza ku kontaktu, majú kvapôčky s vírusom výrazne väčšiu šancu, že ich vdýchnu iní športovci. V spojení s vypľuvaním slín to vytvára ideálne prostredie pre prenos SARS-CoV-2, obzvlášť ak nebudú dodržiavané bezpečné odstupy medzi športovcami,“ uviedli autori.
Nákaza, kvôli ktorej sa od polovice marca zastavil celý športový svet, môže spôsobiť zápal pľúc alebo akútnu dychovú tieseň.
„Nie je náhodou, že väčšina profesionálnych športovcov po tom, čo odohrali posledný zápas pred prerušením súťaží, sa sťažovala na horúčku, suchý kašeľ a malátnosť,“ napísali vedci v štúdii.
Kvôli koronavírusu boli od polovice marca pozastavené prakticky všetky športové súťaže. Na budúci rok boli preložené letné olympijské hry alebo futbalové majstrovstvá Európy. V posledných dňoch ale rad štátov uvoľňuje bezpečnostné opatrenia a niektoré športy už plánujú reštart sezóny.
Koronavírus a COVID - 19
- Mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Aktuálne informácie o koronavíruse
- Interaktívna mapa koronavírusu vo svete
- Všetko dôležité o ochorení COVID 19