Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2020, 08:00

Rakúsko uvoľňuje. Postupne začne otvárať hranice

Ako prvé by mali skončiť kontroly na hraniciach so Švajčiarskom a Nemeckom.

Rakúsko od 15. júna plne otvorí hranice s Nemeckom a už od tohto piatku bude hranicu kontrolovať iba náhodne.

Dnes to oznámila agentúra APA, ktorej plány na zmenu režimu na hraniciach oznámil úrad rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza.

On sám vo švajčiarskej televízii vyhlásil, že ešte tento mesiac by chcel uvoľniť kontroly na pomedzí so Švajčiarskom zavedené kvôli koronavírusu a v júni potom plne obnoviť prekračovanie hraníc bez akýchkoľvek kontrol. 

​V rámci krokov, ktoré mali spomaliť šírenie nákazy koronavírusu, uzavrelo Rakúsko podobne ako iné krajiny hranice so susedmi a obmedzilo vstup len na odôvodnené prípady.

Podľa súčasných ustanovení platí v Rakúsku zavedenie hraničných kontrol s Nemeckom, Talianskom, Švajčiarskom, Lichtenštajnskom, Českom a Slovenskom do 31. mája a kontroly sú aj na hraniciach s Maďarskom a Slovinskom.

Vo švajčiarskej televízii SRF Kurz v utorok večer vyhlásil, že rakúskym cieľom je okrem nového režimu so Švajčiarskom tiež uvoľniť situáciu na hraniciach s Nemeckom.

"Rozhovory s Nemeckom pokračujú výborne. Aj tu je možné očakávať prielom," povedal Kurz. Takisto vyhlásil, že Švajčiarsko s Rakúskom by chceli hranice s Nemeckom uvoľniť rýchlejšie, ale na brzde vraj stojí nemecká spolková krajina Bavorsko.

Dnes APA s odvolaním sa na informácie rakúskeho kancelára ohlásila plné otvorenie rakúskych hraníc s Nemeckom od 15. júna. Kurz v utorok telefonicky rokoval s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a dnes bude o ďalších krokoch diskutovať rakúska vláda, doplnila APA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.