Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2020, 12:44 Aktualizované dňa 13.05.2020 o 13:15

Babiš prezradil, kedy Česko môže otvoriť hranice so Slovenskom

  • Hranice s Rakúskom a Slovenskom by sa podľa Babiša mohli otvoriť 8. alebo 15. júna.
  • Andrej Babiš uviedol, že o možnom uvoľnení cestovania medzi Českom a Slovenskom hovoril aj s Igorom Matovičom.
  • O otváraní hraníc so Slovenskom hovorili vládni predstavitelia aj v Rakúsku.
Babiš prezradil, kedy Česko môže otvoriť hranice so Slovenskom
Zdroj: TASR/AP

Hranice s Rakúskom a Slovenskom by sa podľa Babiša mohli otvoriť 8. alebo 15. júna. Povedal to pre portál denníku Blesk. V Nemecku je podľa neho situácia s vírusom horšia.

Vláda bude musieť tiež ďalej riešiť situáciu cezhraničných pracovníkov, takzvaných Pendler, pretože napríklad dlho čakajú na prechodoch pri ceste do zamestnania.

Čo sa nepáčilo Matovičovi?

Babiš uviedol, že o možnom uvoľnení cestovania medzi Českom a Slovenskom hovoril so slovenským premiérom Igorom Matovičom. "Slovákom sa nepáčilo, že by mali tranzitovať Ukrajinci, ktorí u nás pracujú, cez Slovensko domov. Vymenili sme si stanoviská, pracuje sa na tom," povedal premiér.

"Ja som samozrejme hovoril slovenskému premiérovi, že historicky Česko a Slovensko sú najbližšie krajiny, že by sme to mohli urobiť zvlášť, separátne. Ale ak viem, v rámci slovenskej vlády na to nie sú rovnaké názory," doplnil.

Minister zahraničia Tomáš Petříček napriek tomu podľa Babiša intenzívne rokuje o otvorení hranice v rámci takzvaného Slavkovského formátu, ktorý tvorí Česko, Slovensko a Rakúsko. "Myslím, že by to mohlo nejako dopadnúť 8., 15. júna, že by sa otvorili spoločne tieto tri krajiny," dodal Babiš.

Otváranie hraníc je priorita

S Nemeckom zatiaľ rokovania neprebiehajú, podľa Babiša epidemiologická situácia napríklad v Bavorsku nie je tak dobrá ako v Rakúsku.

Babiš ďalej spomenul, že sa vláda bude musieť zaoberať situáciou pendlerov. Ide o "plno tém", povedal. Jedným z problémov podľa neho je, že dlho čakajú na hraničných priechodoch, než sa dostanú do práce.

Česká vláda na konci apríla pendlerom dovolila opäť cestovať do susedných krajín. Pôvodne nariadila povinné testovanie raz za dva týždne, následne interval medzi dvoma testami zvýšila na jeden mesiac.

O otváraní hraníc so Slovenskom hovorili vládni predstavitelia aj v Rakúsku. Podľa ministerky turistiky Elisabeth Köstingerovej je prioritou otvoriť hranice so susednými štátmi. Výslovne zmienila Česko a Slovensko

Plné otvorenie hraníc s Nemeckom krajina pod Alpami chystá od 15. júna. Prekračovanie hraníc Rakúsko podobne ako iné štáty výrazne obmedzilo kvôli pandémii choroby Covid-19.

Verejnoprávna stanica ORF dnes uviedla, že Kurz poveril rakúskeho ministra vnútra Karla Nehammera a ministerku pre Európsku úniu Karoline Edtstadlerovú, aby pripravili scenár liberalizácie hraničného režimu so Švajčiarskom, Lichtenštajnskom a východoeurópskymi susedmi, ak tam tiež infekcia zostane pod kontrolou.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.