Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2020, 13:33

Eurokomisia predstavila plán reštartu turistického ruchu, chce zachrániť milióny pracovných miest

  • Plán Európskej únie počíta s trojfázovým koordinovaným znovuotváraním hraníc jednotlivých krajín.
  • Podľa odporúčaní Únie by mali ľudia cestujúci v lietadlách, vlakoch či autobusoch mať na tvári ochranné rúška
  • Letecké spoločnosti alebo cestovné kancelárie by mali zákazníkom za zrušené cesty poskytovať najmenej rok platné poukazy.
Eurokomisia predstavila plán reštartu turistického ruchu, chce zachrániť milióny pracovných miest
Zdroj: Reuters

Európska komisia predstavila v stredu plán postupného "reštartovania" turistického ruchu počas nadchádzajúceho leta. Chce tak zachrániť milióny pracovných miest v tomto sektore, ktorý tvrdo zasiahla pandémia koronavírusu, informovala agentúra AFP.

"Dnešná smernica môže byť šancou na lepšiu (turistickú) sezónu pre mnohých Európanov, ktorých živobytie závisí od turistického ruchu, a pravdaže, pre tých, ktorí by toto leto chceli cestovať," povedala novinárom výkonná podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová, zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže.

Cestovné obmedzenia prijaté počas pandémie mali podľa AFP likvidačný vplyv na celý sektor turistického ruchu. Letecké spoločnosti boli napríklad nútené prepustiť desaťtisíce zamestnancov.

Turizmus sa podieľa zhruba desiatimi percentami na HDP EÚ a vytvára 12 percent pracovných miest. Mimoriadne dôležitý je v južných štátoch EÚ, ako sú Taliansko, Španielsko a Grécko, ktoré zápasia s dlhovou záťažou a negatívnymi dôsledkami šírenia koronavírusu.

Trojfázové otváranie hraníc

Plán EÚ počíta s trojfázovým koordinovaným znovuotváraním hraníc jednotlivých krajín, ktoré sú väčšinou uzavreté, s výnimkou nevyhnutne potrebného pohybu osôb a tovaru.

V ďalšej fáze chce EÚ zrušiť hraničné reštrikcie medzi krajinami a regiónmi, ktoré sa nachádzajú približne v rovnakej fáze pandémie a v ktorých sa celková situácia zlepšuje. V poslednej fáze by mali byť zrušené všetky kontroly a obmedzenia cestovania v rámci EÚ.

Podľa Bruselu musia brať jednotlivé krajiny pri otváraní svojich hraníc do úvahy zdravotné, ale aj ekonomické a sociálne faktory.

"Toto leto ešte nebude bežné leto... Ale ak všetci urobíme to, čo máme, nebudeme musieť počas leta sedieť doma ani nebude táto sezóna pre turistický priemysel úplne stratená," zdôraznila Vestagerová.

Poukazy za zrušené cesty

Podľa odporúčaní EÚ by mali ľudia cestujúci v lietadlách, vlakoch či autobusoch mať na tvári ochranné rúška. To isté platí aj pre pohyb na letiskách či staniciach.

V hromadných dopravných prostriedkoch bude zrejme povolených menej pasažierov než obvykle, aby sa zaistil bezpečný odstup medzi ľuďmi. Chýbať tiež budú vozíky s občerstvením či jedálenské vozne vo vlakoch.

Hotely a reštaurácie budú môcť poskytnúť svoje služby len obmedzenému počtu hostí.

Letecké spoločnosti alebo cestovné kancelárie by mali zákazníkom za zrušené cesty poskytovať najmenej rok platné poukazy, a to za podmienok, ktoré by ľudí motivovali k ich využívaniu.

Ľudia, ktorí poukazy nevyužijú, budú mať aj naďalej nárok na vrátenie peňazí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.