Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2020, 10:49 Aktualizované dňa 15.05.2020 o 11:24

Slovinsko ohlásilo koniec epidémie koronavírusu. Krajina otvára hranice

Slovinsko sa stalo prvou krajinou v Európe, ktorá ohlásila skončenie epidémie.

Slovinsko ohlásilo koniec epidémie koronavírusu. Krajina otvára hranice
Zdroj: Reuters

Slovinská vláda oficiálne oznámila, že epidémia koronavírusu v krajine skončila. Slovinsko sa tak podľa agentúry Reuters stalo prvou krajinou v Európe, ktorá tak urobila.

Stalo sa tak po tom, čo úrady v priebehu dvoch týždňov zaznamenávali menej ako sedem nových prípadov nákazy za deň. Ľudia, ktorí prichádzajú z Európskej únie, zároveň už nebudú musieť po príchode do Slovinska stráviť najmenej sedem dní v karanténe, uviedla vláda vo vyhlásení po štvrtkovom zasadnutí.

​Vďaka otvoreniu slovinských hraníc so všetkými susednými krajinami "letnej dovolenke na chorvátskom pobreží Jadranu prakticky už nič nebráni", napísala rakúska agentúra APA. Asi 20-kilometrový úsek Jadranského mora má aj zhruba dvojmiliónové Slovinsko.

Končí aj pomoc pre ľudí a firmy

"Slovinsko skrotilo epidémiu v priebehu dvoch mesiacov. Slovinsko má teraz najlepšiu epidemiologickú situáciu v Európe, čo dovoľuje zrušiť stav epidémie," vyhlásil premiér Janez Janša vo štvrtok v parlamente.

Koniec stavu epidémie znamená, že niektoré opatrenia, vrátane finančnej pomoci občanom a firmám, vypršia na konci mája, upozornil Reuters. Oficiálnym ukončením stavu epidémie sa vláda vyhla jeho automatickému predĺženiu až do konca júna, dodala agentúra AFP s odvolaním na slovinský rozhlas.

​Vláda upozornila, že cudzí občania s príznakmi infekcie naďalej nebudú môcť vstúpiť do krajiny. Cestujúci z krajín mimo EÚ budú musieť stráviť najmenej 14 dní v karanténe, s výnimkou diplomatov či vodičov prepravujúcich náklad.

Ostražitosť ostáva

Občania budú musieť naďalej dodržiavať základné pravidlá proti možnému šíreniu infekcie, teda nosiť rúška na tvári v zakrytom verejnom priestore, udržiavať odstup a dezinfikovať si ruky.

Krajina s dvoma miliónmi obyvateľov, ktorá susedí s Talianskom, Rakúskom, Maďarskom a Chorvátskom, doteraz zaznamenala 1 464 potvrdených prípadov a 103 úmrtí. Stav epidémie vláda vyhlásila 12. marca, od 15. marca uzavrela všetky školy, športové a kultúrne inštitúcie, reštaurácie, hotely a obchody s výnimkou potravín a lekární.

Prestala tiež fungovať verejná doprava. Zmierňovať tieto opatrenia začala vláda od 20. apríla. Tento týždeň ohlásila, že budúci týždeň budú smieť otvoriť nákupné centrá a hotely s až 30 izbami.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.