Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2020, 20:17 Aktualizované dňa 15.05.2020 o 20:47

"Robíme pozoruhodné pokroky." USA možno budú mať vakcínu skôr ako koncom roka, tvrdí Trump

V prípade, že by vakcínu ako prvá vyvinula iná krajina, pomáhali by USA s jej distribúciou.

"Robíme pozoruhodné pokroky." USA možno budú mať vakcínu skôr ako koncom roka, tvrdí Trump
Zdroj: Reuters

Spojené štáty by mohli mať vakcínu proti covidu-19 do konca tohto roka, možno aj skôr. V Bielom dome to dnes vyhlásil americký prezident Donald Trump. Projekt americkej vlády na vývoj očkovacej látky určenej na zastavenie súčasnej pandémie je podľa neho najväčšou operáciou od čias projektu Manhattan, v rámci ktorého USA za druhej svetovej vojny vyvinuli prvú atómovú bombu.

​"Dúfame, že ju budeme mať (vakcínu) do konca roka, možno skôr. Robíme pozoruhodné pokroky," povedal Trump pred novinármi. Predstavil tiež vedúcich pracovníkov projektu s názvom Warp Speed ​​(warpovou rýchlosť), podľa fiktívnej metódy cestovania nadsvetelnou rýchlosťou zo sci-fi seriálu Star Trek.

Dáta prebúdzajú optimizmus

Odborným šéfom operácie bude Moncef Slaoui, niekdajší šéf vývoja vakcín vo farmaceutickom gigantovi GlaxoSmithKline. Na distribúciu výslednej látky by potom mal dohliadať generál americkej armády Gustave Perna, ktorý velí vojenským logistickým operáciám.

Optimizmus pritom vyjadril aj Slaoui. "Len nedávno som videl predbežné údaje z klinickej štúdie jednej vakcíny proti koronavírusu. Tieto dáta zdvihli moju nádej, že budeme schopní doručiť niekoľko stoviek miliónov dávok vakcíny do konca roka 2020," povedal uznávaný imunológ.

Spolupracuje celý svet

Trump vyhlásil, že na vakcíne podľa neho spolupracuje celý svet, pričom sa na jej vývoji nikto nesnaží zarobiť. Agentúra Reuters však pripomenula, že vzťahy USA s niektorými európskymi štátmi nepriaznivo poznačilo obmedzenia cestovania z Európy do Spojených štátov, ktoré prezident vyhlásil v marci bez predchádzajúcej konzultácie s európskymi lídrami. Diplomacia na osi Washington-Peking je potom na bode mrazu kvôli neustálym Trumpovým útokom voči Číne, ktorá podľa prezidenta nesie zodpovednosť za rozšírenie koronavírusu po celom svete a následný ekonomický kolaps.

"Sú krajiny, ktoré sú našimi spojencami - sú krajiny, ktoré úprimne povedané našimi spojencami nie sú - s ktorými veľmi úzko spolupracujeme," povedal Trump. "Nemáme žiadne ego. Myslíme si, že to bude skvelé, nech to vyvinie ktokoľvek. Budú s nami spolupracovať. Rovnako tak keď to získame my, budeme spolupracovať s nimi," dodal prezident.

Zvažujú 14 očkovacích látok

zvažujú 14 očkovacích látok, ktoré vykazujú sľubné výsledky. Z tohto zoznamu chcú ďalej niektoré vakcíny vyraďovať a dopracovať sa tak k najlepšiemu preparátu. V prípade, že by vakcínu ako prvá vyvinula iná krajina, pomáhali by USA s jej distribúciou.

Prezident však následne ľahko zmiernil svoj optimizmus a povedal, že Spojené štáty začnú znovu navracať život k normálu nehľadiac na to, či bude alebo nebude vakcína k dispozícii.

"Nechcem, aby si ľudia mysleli, že všetko záleží na vakcíne, ale vakcína by bola skvelá," povedal Trump, ktorý sa dlhodobo vyslovuje pre čo najrýchlejšie otvorenie americkej ekonomiky aj napriek varovaniu expertov pred ďalšou možnou vlnou nákazy. "Chcem, aby bolo jasno: Vakcína, nevakcína - sme späť," vyhlásil prezident.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.