Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2020, 14:10

Vyjednávač EÚ pre brexit obvinil Britániu, že neplní včas svoje záväzky

Michel Barnier varoval Spojené kráľovstvo, že ak v tom bude pokračovať, k vzájomnej pobrexitovej obchodnej dohode nedôjde.

Vyjednávač EÚ pre brexit obvinil Britániu, že neplní včas svoje záväzky
Zdroj: Reuters

Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier obvinil v nedeľu Britániu, že si neplní načas svoje záväzky a varoval, že ak v tom bude pokračovať, k vzájomnej pobrexitovej obchodnej dohode nedôjde. Informovala o tom agentúra DPA.

Londýn "robí krok vzad - dva, tri kroky vzad - od pôvodných záväzkov," povedal Barnier pre nedeľník Sunday Times pred štvrtým kolom brexitových rokovaní, ktoré sa majú začať budúci týždeň.

Ak Británia nebude plniť znenie dohody o brexite, ktorú uzavrela vlani na jeseň s EÚ, a ktorá má byť východiskovým bodom pre budúce vzťahy, k dohode nedôjde, varoval Barnier.

Barnier minulý týždeň uviedol, že nadchádzajúce kolo rokovaní bude kľúčové čo sa týka zaistenia pobrexitovej obchodnej dohody s Britániou. Tri predošlé kolá rokovaní sa totiž skončili bez hmatateľných výsledkov.

Barnier podľa agentúry AFP zdôraznil, že v dôsledku ekonomických škôd, ktoré spôsobila koronavírusová kríza, je dosiahnutie dohody o obchodných vzťahoch Británie s EÚ ešte omnoho dôležitejšie.

"Ak nedosiahneme dohodu, bude to mať ďalšie následky. A tie sa potom, samozrejme, pridajú k už veľmi vážnym dôsledkom koronavírusovej krízy," povedal Barnier. "Preto si myslím, že je našou spoločnou zodpovednosťou v tejto konkrétnej ťažkej kríze, ktorá ovplyvňuje mnoho rodín... s množstvom úmrtí, s množstvom chorých ľudí, s množstvom nezamestnaných..., aby sme spravili všetko pre dosiahnutie dohody a ja veľmi pevne verím, že sa nám to podarí," dodal.

Británia vystúpila z EÚ na konci januára 2020 a momentálne sa do konca roka nachádza v prechodnej fáze, počas ktorej je naďalej súčasťou vnútorného trhu EÚ, ako aj colnej únie.

Prechodné obdobie je možné predĺžiť o dva roky - rozhodovať sa o tom bude na summite v júni. Britský premiér Boris Johnson však túto možnosť dôrazne odmieta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.