StoryEditor

"Od polnoci obnovujeme Česko-Slovensko." Matovič oznámil úplné otvorenie hraníc s Českom

03.06.2020, 11:14
Autor:
TASRTASRchocho
Premiéri sa na uvoľnení hraničného režimu dohodli pred dvoma dňami, od tej doby to však udržiavali v tajnosti.

Od dnešnej polnoci sa úplne obnovuje voľný pohyb na hranici medzi Slovenskom a Českom, ako to bolo pred pandémiou koronavírusu. V Prahe to oznámili premiér Igor Matovič a jeho český náprotivok Andrej Babiš.

"Od polnoci obnovujeme Česko-Slovensko," uviedol symbolicky Matovič k svojmu "darčeku", ktorý priviezol do českej metropoly.

​Bližšie informácie premiéri poskytnú na tlačovej konferencii po spoločnom rokovaní, v HNtelevízii ju budete môcť sledovať naživo.

Aktuálne môžu Slováci do Česka a naopak vycestovať bez povinnosti predkladať negatívny test na koronavírus, do vlasti sa však musia vrátiť do 48 hodín. Ak Slováci dodržia túto lehotu, zároveň doma sa vyhnú karanténe a testu.  

Babiš ocenil, že Matovič dodržal tradíciu

"Som veľmi rád, že môžem na prvej oficiálnej ceste privítať slovenského premiéra. Veľmi intenzívne sme spolu komunikovali a som rád, že dodržal tradíciu," povedal Babiš.

​Uvítací ceremoniál ovplyvnili opatrenia proti koronavírusu. Obaja premiéri mali rúška a biele rukavice, rovnako ako členovia ich delegácií.

Keď Matovič vystúpil z limuzíny, privítal sa s Babišom objatím, potom obaja prešli po červenom koberci pred čestnou strážou a pozreli sa z vyhliadky na Prahu. Následne spoločne oznámili uvoľnenie hraničného režimu. Povedali, že sa na ňom dohodli pred dvoma dňami, od tej doby to však udržiavali v tajnosti.

Zobral aj ministrov

V hlavnom meste Českej republiky Matovič absolvuje svoju prvú zahraničnú pracovnú cestu. Na pražskom letisku ho privítal slovenský veľvyslanec v Prahe Peter Weiss.

​Z letiska si to slovenský premiér spolu s delegáciou namieril do Kramářovej vily, v rezidencii českého predsedu vlády ho privítal český premiér Andrej Babiš. Šéfovia exekutív majú hovoriť o pandemickej situácii v oboch krajinách, rovnako majú diskutovať o bilaterálnej spolupráci a cezhraničnom režime a takisto o návrhu dlhodobého rozpočtu Európskej únie.

Súčasťou delegácie sú viacerí ministri vrátane podpredsedníčky vlády Veroniky Remišovej (Za ľudí), ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO), ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nominant SaS) a ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Remišová a Mikulec majú počas dňa naplánované aj separátne rokovania s českými partnermi.

Konzílium sa stretne s Prymulom

V delegácii je tiež konzílium odborníkov. Člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík informoval o tom, že konzílium sa stretne s Romanom Prymulom, ktorý viedol český ústredný krízový štáb počas nástupu pandémie nového koronavírusu, od júna je vládnym splnomocnencom pre vedu a výskum v zdravotníctve.

"Budeme hovoriť o skúsenostiach pri zvládnutí pandémie, no rovnako bude témou pripravenosť oboch krajín na riziko druhej vlny a možná koordinácia aktivít v takomto prípade," uviedol Mistrík.

Slovenského premiéra prijmú v rámci programu aj český prezident Miloš Zeman, rovnako tak šéfovia oboch komôr českého parlamentu - predseda Senátu Miloš Vystrčil a predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček. Premiér Matovič takisto položí veniec k soche Milana Rastislava Štefánika na pražskom Petříne.

01 - Modified: 2020-05-22 18:31:07 - Feat.: 0 - Title: Za chaos na hraniciach môžu ľudia. Neposlúchli pokyny, znie z krízového štábu 02 - Modified: 2020-05-23 13:57:10 - Feat.: 0 - Title: Španielsko otvorí od júla hranice turistom zo zahraničia, oznámil premiér 03 - Modified: 2020-05-25 13:43:13 - Feat.: 0 - Title: Hranice so Slovenskom by sa mali otvoriť od 15. júna, tvrdí rakúsky minister 04 - Modified: 2020-07-12 16:34:53 - Feat.: 0 - Title: Prekvapenie na hraniciach: Ako nás Rakúšania otočili a ani sa s nami nebavili 05 - Modified: 2020-05-28 16:45:47 - Feat.: 0 - Title: Chorvátsko otvorilo hranice pre Slovákov, nemusia uvádzať žiadny dôvod na vstup
01 - Modified: 2022-10-05 11:03:27 - Feat.: - Title: Česká vláda stanovila maximálne ceny elektriny a plynu. Zastropovanie bude platiť po celý budúci rok 02 - Modified: 2022-10-04 18:31:34 - Feat.: - Title: V noci sa môže na väčšine Slovenska vyskytnúť prízemný mráz 03 - Modified: 2022-10-04 14:32:18 - Feat.: - Title: Alexandr Dugin podáva trestné oznámenie na českú ministerku. Kritizuje, ako reagovala na smrť jeho dcéry 04 - Modified: 2022-10-04 13:35:40 - Feat.: - Title: Grafy: Ako poslanci hlasovali pri odvolávaní Igora Matoviča 05 - Modified: 2022-10-04 12:21:26 - Feat.: - Title: Odvolanie Matoviča stálo na Kuffovcoch a Tarabovi. Reálnym riešením sú predčasné voľby, vyhlásil Pellegrini
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. október 2022 13:12