Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2020, 13:44 Aktualizované dňa 05.06.2020 o 14:26

Väčšina krajín Únie chce otvoriť vnútorné hranice do 10 dní

Španielsko chce rušiť obmedzenia na hraniciach až na konci júna.

Väčšina krajín Únie chce otvoriť vnútorné hranice do 10 dní
Zdroj: Reuters

Veľká väčšina štátov Európskej únie chce otvoriť hranice vnútri Únie do 15. júna, všetky najneskôr do konca mesiaca. Otvorenie vonkajších hraníc spoločenstva by mohlo prísť v júli.

​Po dnešnom rokovaní ministrov vnútra to povedala chorvátska štátna tajomníčka Terezija Grasová, ktorej krajina teraz EÚ predsedá. Podľa informácií ČTK chce až na konci júna rušiť obmedzenia na hraniciach len Španielsko, ostatné krajiny skôr.

Štáty chcú stále zohľadniť vývoj koronavírusovej nákazy, podľa Európskej komisie však už nie sú dôvody na ďalšie predlžovanie hraničných kontrol.

"Privítala som, ako rýchlo členské krajiny pristupujú k rušeniu obmedzenia na hraniciach," vyhlásila po rokovaní eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová, podľa ktorej by už na konci júna mohol opäť plne fungovať schengenský priestor bez hraničných kontrol. Záležať to však bude predovšetkým na tom, či bude pokračovať priaznivý vývoj nákazy covidu-19 v jednotlivých členských krajinách, ktoré majú rozhodnutie vo svojich rukách, dodala komisárka.

Brusel už v máji odporučil štátom postupne a koordinovane rušiť hraničné kontroly. Zatiaľ čo napríklad pobaltské krajiny alebo Česko a Slovensko už spoločné hranice pre svojich občanov otvorili, ďalšie štáty vrátane Nemecka či Belgicka sa chystajú obmedzenia zrušiť v polovici júna.

Zrušiť obmedzenia na vonkajších hraniciach európskeho spoločenstva by podľa Grasovej mohli úniové krajiny v júli, keď budú otvorené všetky vnútorné hranice. 

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.