Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2020, 14:30

Čína chce narušiť vývoj vakcíny proti koronavírusu, tvrdí americký senátor. USA vraj majú dôkazy

Informácie o zámeroch Číny majú pochádzať od spravodajských služieb.

Čína chce narušiť vývoj vakcíny proti koronavírusu, tvrdí americký senátor. USA vraj majú dôkazy
Zdroj: Reuters

Čína sa snaží spomaliť alebo úmyselne narušiť vývoj vakcíny proti chorobe covid-19 v západných krajinách. Tvrdí to americký republikánsky senátor Rick Scott, podľa ktorého na to Spojené štáty majú aj dôkazy.

"Musíme tú vakcínu vyrobiť. Bohužiaľ ale máme dôkaz, že komunistická Čína sa to snaží sabotovať alebo spomaliť," povedal Scott v rozhovore pre britskú televíziu BBC.

Dôkaz neprezradil

Na otázku, o aký dôkaz ide, konkrétne neodpovedal. Povedal, že informácie o zámeroch Číny pochádzajú od spravodajských služieb.

"Vakcína je naozaj dôležitá pre nás pre všetkých, aby sa ekonomika mohla znovu rozbehnúť. Verím, že nech už ju vyrobia najskôr v Anglicku alebo niekde inde, podelia sa. Komunistická Čína sa nepodelí," myslí si Scott.

Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca tento týždeň oznámila, že začína s výrobou potenciálnej vakcíny proti covidu-19. Hoci klinické testovanie očkovacej látky sa ešte neskončilo, a nie je teda jasné, či je očkovacia látka účinná, chce mať firma k dispozícii zásoby pre prípad, že by testy dopadli dobre.

Trumpová administratíva Čínu dlhodobo kritizuje za jej prístup k epidémii covidu-19. Nový typ koronavírusu sa objavil koncom minulého roka v centrálnej čínskej provincii Chu-pej, odkiaľ sa rozšíril do celého sveta.

Trump obviňuje Číňanov

Trump čínskych predstaviteľov obviňuje, že sa v prvej fáze snažili informácie o koronavíruse ututlať. Čínska národná zdravotná komisia dnes ale zverejnila obsiahlu správu, v ktorej uvádza, že Peking informácie poskytoval včas a transparentným spôsobom.

Pripomína, že Čína "nečakala" a dobrovoľne poskytla Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) a ostatným krajinám genetický kód nového typu koronavírusu.

V správe sa tiež uvádza, že čínske úrady začali informácie o postupe koronavírusu WHO každodenne odovzdávať 3. januára a že šéf čínskeho Strediska pre kontrolu chorôb a prevenciu sa so svojím americkým kolegom o tejto veci bavil 4. januára.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.