Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
22.05.2020, 16:30

Bude proti covidu skôr liek alebo vakcína? Odborníčka opisuje, ako liečime pacientov vo vážnom stave

  • „Registrovaný liek na COVID-19 zatiaľ nikde na svete nie je. To však neznamená, že pacienti sú bez liečby, alternatív existuje niekoľko.“
  • Hovorí to riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv PharmDr. ZUZANA BAŤOVÁ, PhD., (42) a dodáva, že „súčasný veľmi zrýchlený výskum a vývoj vakcín je postavený na predošlých poznatkoch ochorení SARS a MERS“.
  • Koľko vakcín je vo vývoji? Ako sa liečia slovenskí pacienti vo vážnom stave? Má zmysel robiť si rýchlotesty doma?
Bude proti covidu skôr liek alebo vakcína? Odborníčka opisuje, ako liečime pacientov vo vážnom stave
Zdroj: Peter Mayer

Pri našom poslednom rozhovore ste mi povedali, že vývoj nového liečiva trvá aj desať rokov a má to presne stanovený postup – od počítača cez štúdie na zvieratách až po klinické štúdie na ľuďoch. Ako je možné, že sa teraz hovorí, že vakcína na COVID-19 by mohla byť už zhruba o rok a pol? Ako sa dá proces skrátiť, z čoho sa dá ubrať?
Všetky lieky a vakcíny musia spĺňať prísne požiadavky na bezpečnosť, kvalitu a účinnosť. Z týchto požiadaviek sa za žiadnych okolností ubrať nedá. Dá sa však stavať a pokračovať na už prebehnutých výskumoch, ktoré boli pozastavené. Toto je aj prípad nového vírusu SARS-CoV-2. Po SARS a MERS ide už o tretí typ koronavírusu, ktorý spôsobil pandémiu. Vakcíny na MERS sa už vyvíjali a výskum bol ďaleko, ale pandémie pominuli skôr, ako sa stihli dokončiť.

Zdroj: Téma

Takže sa oprášili výsledky starých výskumov?
Presne tak. Súčasný veľmi zrýchlený výskum a vývoj vakcín je postavený na predošlých poznatkoch ochorení SARS a MERS. Dôležitým faktorom tiež je, že rôzne platformy z celého sveta spojili svoje sily, intenzívne pracujú na výskume vakcíny aj samotného ochorenia a nasmerovali svoje finančné, personálne či iné zdroje tak, aby bola vakcína čo najrýchlejšie k dispozícii. Rovnako k tomu pristupujú liekoví regulátori, ktorí výrobcom poskytujú vedecké odporúčania a urýchľujú procesy posudzovania a registrácie.

Máte informácie o tom, aké lieky sa slovenským pacientom vo vážnom stave podávajú? Existuje v súčasnosti liek, ktorý je bezpečný a účinný?
Registrovaný liek na COVID-19 zatiaľ nikde na svete nie je. To však neznamená, že pacienti sú bez liečby, alternatív existuje niekoľko. Tie sa však, ako hovoríte, podávajú pacientom vo vážnom stave. Pacienti s ľahkými príznakmi sa liečia symptomaticky tlmením horúčky, bolesti, zvýšeným príjmom vitamínov, tekutín a hlavne pokojom na lôžku. Na Slovensku existujú tri možnosti, ako sa pacienti s COVID-19 vo vážnom stave môžu k liekom dostať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.