Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2020, 10:56 Aktualizované dňa 12.06.2020 o 17:58

Orbán po stretnutí s Matovičom: Nikdy nebudeme mať rovnaký pohľad na Trianon, to je nemožné

Igor Matovič vyslovil presvedčenie, že príslušníci maďarskej menšiny sú veľkým obohatením pre Slovensko.

Orbán po stretnutí s Matovičom: Nikdy nebudeme mať rovnaký pohľad na Trianon, to je nemožné
Zdroj: Reuters

Slovensko je pre Maďarsko veľmi dôležitou krajinou. "Je to náš tretí najväčší obchodný partner," povedal maďarský premiér Viktor Orbán na spoločnej tlačovej besede po rokovaní so slovenským náprotivkom Igorom Matovičom, ktorý je na prvej pracovnej návšteve u južného suseda.

Orbán sa zároveň vyslovil za ďalšie zintenzívnenie vzťahov, či už medzi podnikateľmi, ale aj bežnými obyvateľmi. Tomu by mal pomôcť aj nový most cez Dunaj.

Cieľom slovenskej vlády je podľa Matoviča dosiahnuť stav, kedy sa všetci občania Slovenska vrátane Maďarov budú cítiť v našej krajine úplne rovnocenne.

​Zároveň vyslovil presvedčenie, že príslušníci maďarskej menšiny sú veľkým obohatením pre Slovensko. Majú podľa neho potenciál, aby sa stali v budúcnosti vyslancami aj v ďalších krajinách Vyšehradskej štvorky či už z pohľadu kultúry alebo obchodu.

"Nikdy nebudeme mať rovnaký pohľad na Trianon, to je nemožné. Ja chápem pohľad druhej strany, ale aj tá by mala pochopiť náš pohľad," podčiarkol Orbán. Ten sa však podobne ako Matovič vyslovil za to, aby sa obe krajiny pozerali dopredu. V budúcnosti je pre Orbána Slovensko dôležitým partnerom.

"Maďarov nevymedzuje genetika, ale kultúra a jazyk, ktorý je úplne iný než v okolitých krajinách. Maďari však zaň nemôžu byť utláčaní," dodal Orbán. Podľa neho by susedia mali Maďarov prijať takých, akí sú. Potom bude spoločná budúcnosť bezproblémová.

"Orbán poskytol Slovákom pohľad do duše Maďara," doplnil Matovič, ktorý prisľúbil, že Slovensko vytvorí pre Maďarov všetky podmienky na to, aby mohli pestovať svoj jazyk a kultúru.

Predseda slovenskej vlády sa v maďarskej metropole tiež stretne s predsedom parlamentu Maďarska Lászlóm Kövérom a s predstaviteľmi celoštátnych organizácií Slovákov v Maďarsku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.