Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2020, 18:23

Vlády štyroch krajín EÚ si objednali vakcínu proti koronavírusu

Vakcína by mala byť pripravená na distribúciu začiatkom budúceho roka.

Vlády štyroch krajín EÚ si objednali vakcínu proti koronavírusu
Zdroj: Reuters

Vlády Talianska, Nemecka, Francúzska a Holandska podpísali zmluvu s britskou farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávke pripravovanej vakcíny proti covidu-19.

Oznámil to dnes na svojom facebookovom profile taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza.

​Speranza uviedol, že zmluva je na 400 miliónov dávok vakcíny, ktorá sa tak podľa neho stane dostupnou pre všetkých európskych občanov.

Speranza pripomenul, že testovanie vakcíny by malo byť ukončné na jeseň a pred začiatkom nadchádzajúceho roka by sa mohli začať distribuovať prvé dávky.

AstraZeneca vyvíja vakcínu s pracovným názvom AZD1222 v spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v súčasnosti ju testuje na 10-tisíc dobrovoľníkoch.

​Hoci klinické skúšky doteraz neskončili, firma minulý týždeň oznámila, že začína s výrobou vakcíny, aby mala k dispozícii jej zásoby, akonáhle budú známe výsledky testovania.

Eurokomisárka Stella Kyriakidisová po piatkovej videokonferencii unijných ministrov zdravotníctva vyhlásila, že štáty Európskej únie podporujú plán Európskej komisie na spoločný nákup niekoľkých vyvíjaných vakcín proti chorobe covid-19.

Brusel chce "predplatením" očkovacích látok až u šiestich výrobcov zabezpečiť, aby krajiny Únie mali dostatok dávok vo chvíli, kedy bude vakcína oficiálne dostupná.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.