Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2020, 10:35

Kórejčania sa pomýlili, krajina zažíva druhú vlnu koronavírusu už teraz

Starosta Soulu varoval, že ak bude súčasný trend šírenia vírusu pokračovať, o mesiac môže denný prírastok prípadov prekročiť 800.

Kórejčania sa pomýlili, krajina zažíva druhú vlnu koronavírusu už teraz
Zdroj: Reuters

Južná Kórea už zažíva druhú vlnu epidémie koronavírusu. Uviedla to v pondelok riaditeľka Kórejského strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) Čong Un-gjong, ktorú citovala agentúra Jonhap.

V krajine zaznamenali počas uplynulého víkendu 115 nových prípadov nákazy. Väčšinu z nich hlásia z husto obývanej metropolitnej oblasti Soulu, kde žije približne polovica z 51 miliónov obyvateľov krajiny.

"Pôvodne sme predpovedali, že druhá vlna príde na jeseň alebo v zime. Naša predpoveď bola mylná. Pokiaľ budú ľudia prichádzať do vzájomného blízkeho kontaktu, počet prípadov bude narastať," uviedla šéfka KCDC.

V hre je sprísnenie opatrení

Starosta Soulu Pak Won-sun v pondelok varoval, že ak bude súčasný trend šírenia vírusu pokračovať, o mesiac môže denný prírastok prípadov prekročiť 800.

Apeloval preto na obyvateľov, aby neprestávali nosiť ochranné rúška a dodržiavali vzájomný odstup. Ak sa v najbližších dňoch nárast prípadov v Soule nezastaví, mesto zavedie prísnejšie epidemiologické opatrenia, varoval starosta.

Celková bilancia epidémie v Južnej Kórei je aktuálne 12 438 prípadov nákazy a 280 úmrtí.

​V sobotu bol zaznamenaný najvyšší denný nárast prípadov nákazy koronavírusom za posledné približne tri týždne (67). V pondelok pribudlo len 17 nových infekcii, čo však môže súvisieť s nižším počtom vykonaných testov.

Nové ohniská aj importovaná nákaza

V Južnej Kórei sa objavujú nové ohniská prenosu od začiatku mája, keď sa zmiernili prísne opatrenia rozstupu medzi ľuďmi. Spojené boli najmä s nočnými klubmi, bohoslužbami, veľkým skladom elektronického obchodu a podomovými predajcami.

Rastie aj počet tzv. importovaných prípadov nákazy. Juhokórejské úrady preto od utorka zavádzajú reštrikcie pre cestujúcich z krajín s vyššou úrovňou nákazy.

Epidémia koronavírusu v Južnej Kórei kulminovala koncom februára, keď tam zaznamenali viac ako 900 nových prípadov nákazy v priebehu jedného dňa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.