Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2020, 11:09

V Česku majú viac nových prípadov ako Taliani. Prečo ešte nejde o druhú vlnu?

Najviac prípadov koronavírusu už nie je v Prahe, ale v Moravskosliezkom kraji.

V Česku majú viac nových prípadov ako Taliani. Prečo ešte nejde o druhú vlnu?
Zdroj: Mafra/Alexandr Satinský

Česko potvrdilo v pondelok 305 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých 24 hodín. Ide o najvyšší denný nárast od začiatku apríla. Celkovo Česko hlási 11 604 nakazených. Informovala o tom spravodajská stanica ČT24.

Počet nových prípadov je za posledné dni v Česku vyšší ako napríklad v Taliansku, ktoré bolo jednou z najpostihnutejších krajín pandémiou v Európe. A to má Taliansko približne šesťkrát viac obyvateľov ako náš západný sused.

Epidemiológovia však ubezpečujú, že nejde o druhú vlnu

Nárast počtu prípadov choroby je najmä dôsledkom intenzívneho testovania v okrese Karviná, ktorá je najviac postihnutým regiónom v Česku. Druhou najviac postihnutou oblasťou je susedný okres Frýdek-Místek, uvádzajú údaje ministerstva zdravotníctva.

Jarmila Rážová, hlavná hygienička ČR, na tlačovej konferencii uviedla, že úrady v súčasnosti riešia okolo desať ohnísk nákazy. Šírenie je však podľa nej pod kontrolou.

"Celková epidemiologická situácia je veľmi dobrá, plošne nedochádza k nekontrolovanému šíreniu nákazy," povedal Ladislav Dušek, riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky.

"Všetky nárasty počtu pacientov, ktoré v posledných dňoch boli trochu šokujúce, súvisia s už známymi ohniskami," dodal.

Moravskosliezsky kraj, ktorého sú oba okresy súčasťou, už v počte prípadov predbehol Prahu. Moravskosliezsky kraj zaznamenal 2644 nakazených, Praha hlási 2506 prípadov.

Od 1. júla sa v Česku uvoľnia ďalšie opatrenia. Ľudia okrem iného už nebudú musieť nosiť rúška vo vnútorných priestoroch ani vo verejnej doprave. To však neplatí pre Prahu a Moravskosliezsky kraj.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.