Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2020, 19:03 Aktualizované dňa 01.07.2020 o 21:43

Voliči dali Putinovi zelenú. Prezidentom by mohol byť ďalších 16 rokov

Účasť na referende dosiahla takmer 65 percent z približne 110 miliónov oprávnených voličov.

Voliči dali Putinovi zelenú. Prezidentom by mohol byť ďalších 16 rokov
Zdroj: TASR/Alexei Druzhinin

Po sčítaní hlasov z takmer 40 percent volebných okrskov schválilo zmeny v ruskej ústave viac ako 75 percent voličov, oznámila agentúra TASS s odvolaním sa na údaje ústrednej volebnej komisie.

Proti zmenám v základnom zákone, ktoré umožnia prezidentovi Vladimirovi Putinovi zotrvať pri moci až do mája 2036, hlasovala asi štvrtina účastníkov referenda.

​To začalo 25. júna a skončilo dnes večer. Účasť dosiahla takmer 65 percent z približne 110 miliónov oprávnených voličov.

Referendum skončilo o 20.00 miestneho času, čiže najskôr sú k dispozícii výsledky z pomerne riedko osídleného Ďalekého východu a Sibíri. Čiastkové výsledky začali úrady uverejňovať už v čase, keď sa v západných častiach rozľahlej krajiny ešte hlasovalo.

Na Čukotke, najvýchodnejšom cípe Ruska, podporilo zmeny podľa agentúry Interfax viac ako 80 percent voličov, v Kamčatskom kraji hlasovanie dopadlo v pomere 62 ku 37 percentám.

Rozličné čísla 

Prvé správy ruských agentúr o sčítaní hlasov v Moskve a Petrohrade hlásia podporu viac ako 90 percent voličov pre zmeny, ale vychádzali z prvých čísel po sčítaní zlomku hlasov.

Opoziční aktivisti z kampane "Net" (Ne) ale na základe vlastných prieskumov volebných miestností podľa ruskej redakcie BBC tvrdia, že v Moskve skoro 55 percent opýtaných voličov hlasovalo proti zmenám a proti Putinovi, v Petrohrade 63 percent.

Zmeny v ústave dovolia prezidentovi Vladimirovi Putinovi, aby sa po vypršaní terajšieho mandátu v roku 2024 mohol uchádzal o zvolenie na ešte dve ďalšie šesťročné obdobia. Pri moci by tak mohol zotrvať až do mája 2036, samozrejme ak bude kandidovať a pokiaľ ho voliči zvolia.

Bolo o výsledku rozhodnuté dopredu? 

Opozícia považuje novelu základného zákona a jej schvaľovanie v celoštátnom hlasovaní za manéver, ktorý má udržať Putina v Kremli, poznamenala agentúra AFP. Podľa nej o výsledku referenda nešlo pochybovať, v predaji sa ešte pred referendom objavili výtlačky novelizovanej ústavy.

Putin, ktorý prvú zásadnejšiu reformu ústavy od jej prijatia inicioval januárovým prejavom k poslancom, ešte v utorok apeloval na voličov, aby išli k urnám a svojím hlasovaním podporili "stabilitu, bezpečnosť a prosperitu" vlasti. Hlasovanie bolo pôvodne naplánované na 22. apríla, ale muselo byť odložené kvôli pandémii covidu-19.

Opoziční aktivisti dnes podľa denníka Vedomosti na Červenom námestí zo svojich tiel vytvorili číslovku 2036 ako letopočet, dokedy môže Putin zotrvať pri moci. Demonštrantov zadržala polícia, po spísaní protokolov ich prepustila. V podvečer sa potom demonštranti začali schádzať na Puškinovom námestí v centre Moskvy, kde zneli heslá ako "Raz, dva, tri, Putin odíď!" a "Najlepšia zmena - Putinova demisia".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.