Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.07.2020, 09:01

Trump obvinil demonštrantov: Zapájajú sa do bezcitnej kampane na vymazanie dejín

Prezident odsúdil znesväcovanie pamätníkov a sôch osobností.

Trump obvinil demonštrantov: Zapájajú sa do bezcitnej kampane na vymazanie dejín
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump v predvečer Dňa nezávislosti adresoval pod pamätníkom štvorice bývalých prezidentov USA Mount Rushmore v Južnej Dakote priamu výzvu búriacim sa belošským voličom.

Trump zároveň obvinil demonštrantov, ktorí požadujú rasovú spravodlivosť, zo zapájania sa do "bezcitnej kampane zameranej na vymazanie našich dejín".

Šéf Bieleho domu v piatok, štyri mesiace pred prezidentskými voľbami, opäť skritizoval rozdeľovanie americkej spoločnosti, pričom elektorátu sužovanému pandémiou a rasovými nepokojmi, ktoré vypukli po medializovaných zabitiach černochov, ponúkol nesúhlasiaci tón, informovala tlačová agentúra AP.

Prezident odsúdil znesväcovanie pamätníkov a sôch osobností, ktoré vzdávajú hold tým, ktorí v minulosti profitovali z otroctva, a to vrátane niekoľkých amerických prezidentov.

"Toto hnutie otvorene útočí na odkaz každého z tých, ktorí sú zobrazení na Mount Rushmore," vyhlásil Trump a vyjadril poľutovanie nad "kultúrou odmietania histórie".

Prezident tiež uviedol, že časť americkej ľavicovej politickej scény sa usiluje "krivo obviniť našich hrdinov, vymazať naše hodnoty a vnútiť tieto názory našim deťom".

Podľa jeho slov by mali Američania hrdo hovoriť o svojom dedičstve a nemali by sa ospravedlňovať za svoje vlastné dejiny. "Nenecháme sa terorizovať, ponižovať ani zastrašovať zlými a zlomyseľnými ľuďmi," zdôraznil Trump.

Podujatie pri pamätníku Mount Rushmore zavŕšil ohňostroj.

Oslavy amerického Dňa nezávislosti sa konajú na pozadí pandémie Covid-19, ktorá si v USA vyžiadala už vyše 125-tisíc mŕtvych.

Pamätník Mount Rushmore v pohorí Black Hills stvárňuje v skalnej stene vysekané podobizne štyroch amerických prezidentov - Georgea Washingtona, Thomasa Jeffersona, Abrahama Lincolna a Theodora Roosevelta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.