Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2020, 17:40

Česko sa stáva rizikovou krajinou, do červenej zóny ho zaradili Nóri

Spoločne s Českou republikou sprísnilo Nórsko cestovanie do Francúzska, Švajčiarska a Monaka.

Česko sa stáva rizikovou krajinou, do červenej zóny ho zaradili Nóri
Zdroj: Folkehelseinstituttet

Ľudia prichádzajúci z Českej republiky do Nórska budú musieť po vstupe do tejto severskej krajiny stráviť desať dní v karanténe. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na oznámenie nórskeho inštitútu verejného zdravia (FHI).

Ten zaradil Česko spoločne s Francúzskom, Švajčiarskom a Monakom do "červenej kategórie" na svojom takzvanom semafore kvôli nepriaznivému vývoju ich epidemickej situácie. Zmeny budú platné od piatkovej polnoci.

​FIH zároveň odporúča Nórom cestovať do týchto štyroch krajín len v nevyhnutných prípadoch. Výstraha sa týka aj niektorých regiónov susedného Švédska.

Nórsko zrušilo povinnosť izolácie pre osoby prichádzajúcich z Česka až v polovici júla. FIH dovoľuje voľné cestovanie do krajiny ľuďom zo štátov, ktoré v posledných dvoch týždňoch zaregistrovali menej ako 20 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom na 100-tisíc obyvateľov a zároveň v nich bol priemer pozitívnych výsledkov všetkých vykonaných testov pod piatimi percentami.

Keďže sa v Česku ukazovatele pohybovali nad touto hranicou, varoval FHI už v pondelok, že by krajinu mohol zaradiť do "červenej kategórie".

​Slovenko spĺňa nastavené kritériá a ostáva v zelenej zóne pre nórskych cestovateľov.

Situáciu týkajúcu sa nákazy koronavírusom v štátoch Európskej únie, schengenského priestoru bez kontroly na vnútorných hraniciach a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) hodnotí nórsky zdravotný inštitút každé dva týždne, ale ak je to potrebné, aj častejšie.

Rozhodnutie o tom, ktorých krajín sa bude pri príchodoch týkať karanténa, prijíma nórska vláda na základe hodnotenia FHI.

Nórsko s 5,4 miliónmi obyvateľov doteraz zaregistrovalo podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa 9 409 nakazených koronavírusom a s covidom-19 tam zomrelo 256 ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.