Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.08.2020, 11:40

Opozícia očakáva koniec Lukašenka: Víťazstvo nad tyranom príde v najbližších dňoch

V Bielorusku pokračujú protesty, zomrel jeden človek.

Opozícia očakáva koniec Lukašenka: Víťazstvo nad tyranom príde v najbližších dňoch
Zdroj: TASR/AP

V Bielorusku v noci na dnes pokračovali demonštrácie proti priebehu a predpokladanému falšovaniu výsledkov nedeľňajších prezidentských volieb, v ktorých podľa ústrednej volebnej komisie drvivo zvíťazil doterajší šéf štátu Alexandr Lukašenko.

V pondelok večer prišiel pri protestoch v Minsku o život jeden človek. Podľa opozičného hnutia Krajina pre život po brutálnych zásahoch bezpečnostných síl sa blíži koniec Lukašenkovej vlády.

"Víťazstvo nad tyranom v najbližších niekoľkých dňoch je jednoducho zrejmé," vyhlásilo dnes podľa agentúry DPA hnutia hlavné Lukašenkovej protikandidátky a aktuálne vedúci osobnosti bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej. Po násilí, gumových projektiloch a zábleskových granátoch použitých proti občanom, sú Lukašenkove dni podľa opozície spočítané.

Ešte tvrdší zásah polície

V pondelok večer sa v Minsku už druhý večer po sebe konali protesty kvôli rastúcej nespokojnosti s autoritárskym prezidentom ovládajúcim krajinu už 26 rokov a najmä pre podozrenie, že výsledok nedeľných volieb je sfalšovaný. Centrálna volebná komisia tvrdí, že Lukašenko získal 80 percent hlasov, zatiaľ čo Cichanovská len 10 percent.

Podľa mienky pozorovateľov bol v noci na dnes zásah bezpečnostných síl v krajine možno ešte tvrdší ako z nedele na pondelok, kedy zranenia na 33 miestach v Bielorusku utrpelo takmer 100 ľudí a tritisíc demonštrantov polícia zatkla.

Zásahové oddiely v Minsku opäť použili gumové projektily, zábleskové granáty a tiež slzný plyn. Na niektorých miestach protestujúci zakladali barikády a hádzali zápalné fľaše.

Demonštrácie v ďalších mestách

Podľa polície jeden z demonštrantov zahynul po tom, čo mu v rukách explodovalo bližšie neurčené výbušné zariadenie, ktoré chcel hodiť na zasahujúce policajné špeciálne jednotky. Znovu boli zranení a zatýkalo sa, ale počty nie sú jasné.

​Protesty sa odohrávali aj na ďalších miestach, napríklad v mestách Mazyr, Grodno, Navapolack či Brest. Aj tam polícia podľa záberov na sociálnych sieťach tvrdo zasahovala proti ľuďom v uliciach.

Podľa DPA panoval dnes ráno v Minsku opäť pokoj, ale situácia je naďalej napätá. Opozícia je rozhodnutá v protestoch pokračovať a hovorí sa o možnom organizovaní štrajkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.