Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2020, 12:45

Prestížny rebríček tisíc top univerzít sveta: Slovensko má len jediného zástupcu, výrazne však poskočil

  • Takzvaný šanghajský rebríček patrí medzi najsledovanejšie medzinárodné hodnotenia vysokých škôl.
  • Kým medzi tisíckou top univerzít sveta je len jediný slovenský zástupca, Česko ich tam má sedem a Maďarsko päť.
Prestížny rebríček tisíc top univerzít sveta: Slovensko má len jediného zástupcu, výrazne však poskočil
Zdroj: Reuters

Prestížnemu rebríčku najlepších vysokých škôl na svete opäť dominujú univerzity zo Spojených štátov. Do prvej desiatky hodnotenia ARWU Academic Ranking of World Universities sa okrem ôsmich zástupcov USA prebojovali aj dve britské univerzity - Cambridgeská a Oxfordská.

Kým medzi tisíckou najlepších vysokých škôl sveta je len jediný slovenský zástupca, Česko ich tam má sedem a Maďarsko päť.

Jasný víťaz

Takzvaný šanghajský rebríček patrí medzi najsledovanejšie medzinárodné hodnotenia vysokých škôl. Sústredí sa predovšetkým na vedeckú a výskumnú úroveň inštitúcií, pre hodnotenie svetových univerzít využíva šesť ukazovateľov, vrátane počtu článkov publikovaných v časopisoch Nature a Science.

Sleduje tiež počet najčastejšie citovaných vedcov v databáze Highly cited Researchers či počet držiteľov Nobelovej ceny spätých s danou inštitúciou.

Od začiatku zostavovania pred osemnástimi rokmi sa na čele rebríčka ARWU drží americká Harvardova univerzita. Oproti vlaňajšku sa nič nezmenilo ani na druhom až šiestom mieste.

Po Harvarde nasleduje Stanfordova univerzita, Cambridgeská univerzita, Massachusetts Institute of Technology (MIT), Kalifornská univerzita v Berkeley a Princetonská univerzita. Druhý britský zástupca v prvej desiatke - Oxfordská univerzita - si oproti vlaňajšku pohoršila a zo siedmeho sa prepadla na deviate miesto.

Do prvej päťdesiatky najlepších vysokých škôl sveta sa okrem zástupcov USA a Británie dostali ešte univerzity z Francúzska, Švajčiarska, Kanady, Japonska, Číny, Dánska, Austrálie a Švédska. Najlepšia nemecká vysoká škola - univerzita v Mníchove - je až na 51. mieste.

UK v siedmej stovke

Slovensko má v rebríčku tisícky škôl už druhý rok v rade len jediného zástupcu. Na delenej 601. až 700. priečke figuruje Univerzita Komenského v Bratislave. Ide o výrazne vyššie umietnenie oproti minulému roku, kedy bola až v deviatej stovke.

Umiestnenie UK v rebríčku ARWU v rokoch 2017 až 2020:

Zdroj: ARWU

​V roku 2018 sa okrem UK do rebríčka na delenom 801. až 900. mieste dostala aj Slovenská technická univerzita v Bratislave.

V Česku vládne Karlova univerzita

Najlepšie zo siedmich českých univerzít sa tento rok v rebríčku rovnako ako vlani umiestnila pražská Karlova univerzita, ktorá obsadila delenú 201. až 300. priečku.

Nasleduje Univerzita Palackého v Olomouci, ktorá si udržala minuloročnú 501. až 600. pozíciu. Delené 601. až 700. miesto obsadila brnenská Masarykova univerzita, na 701. až 800. priečke sa umiestnilo České vysoké učenie technické v Prahe.

Oproti vlaňajšku si polepšila Česká poľnohospodárska univerzita v Prahe, ktorá obsadila delené 801. až 900. miesto. Vlani bola na 901. až 1000. mieste. Pohoršila si naopak pražská Vysoká škola chemicko-technologická, ktorá bola vlani na 701. až 800. priečke. Tento rok sa delí o 901. až 1000. priečku okrem iného s Juhočeskou univerzitou v Českých Budejoviciach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.