Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2020, 13:20

Prípad Navaľnyj: Ruskí lekári zatiaľ nenašli stopy jedu, majú niekoľko možných diagnóz

Lekári v Omsku už vylúčili mŕtvicu, infarkt či vírusové ochorenie, vrátane nákazy koronavírusom.

Prípad Navaľnyj: Ruskí lekári zatiaľ nenašli stopy jedu, majú niekoľko možných diagnóz
Zdroj: Reuters

Lekári v nemocnici v Omsku zatiaľ nenašli stopy jedu v tele ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, ​​ktorý je tam hospitalizovaný od štvrtka a ktorý bol podľa svojej hovorkyne zrejme otrávený. Agentúra Ria Novosti dnes uviedla, že analýzy pokračujú a že lekári stále bojujú o Navaľného život. Aj preto dnes rozhodli, že nie je schopný prevozu do inej nemocnice.

​Dnes ráno na omskom letisku pristálo nemecké lietadlo, ktoré ho malo dopraviť na liečenie do Berlína. Pricestovali s ním i nemeckí lekári, ktorí podľa hovorcu Kremľa dostali pozvanie od ruských kolegov do nemocnice v Omsku na konzultácie o Navaľného liečbe.

Hlavná diagnóza: metabolická porucha

"Máme niekoľko pravdepodobných diagnóz. Zvažujeme aj možnosť otravy, ale zatiaľ sme nenašli stopy jedu v jeho krvi ani moči," citovala agentúra Ria Novosti zástupcu vedúceho lekára omskej nemocnice Anatolija Kaliničenka. Podľa neho sú vzorky skúmané v Omsku aj v Moskve.

Vedúci lekárov nemocnice v Omsku Alexander Murachovskij dnes neskôr podľa agentúry Interfax povedal, že hlavnou "pracovnou diagnózou" je metabolická porucha, ktorá vyvolala prudký pokles hladiny cukru v krvi. Podľa neho už lekári vylúčili mŕtvicu, infarkt či vírusové ochorenie, vrátane nákazy koronavírusom. V tele neboli zatiaľ objavené stopy jedu. Na koži a odeve sa síce našli chemikálie, boli to však bežné látky, ako napríklad z plastových kelímkov, uviedol vedúci lekár.

Už skôr dnes ráno lekárske konzílium v ​​omskej nemocnici dospelo k záveru, že súčasný zdravotný stav Navaľného neumožňuje jeho prevoz. Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová k tomu na twitteri napísala, že za týmto rozhodnutím stojí Kremeľ. Podľa nej sa snaží prevoz zdržať, aby "stopy jedu v tele už nemohli byť preukázané".

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes novinárom povedal, že je na ruských lekároch, či prevoz do Nemecka povolia. Potvrdil, že nemeckí lekári s lietadlom pre Navaľného dnes prileteli do Omska a dostali podľa neho pozvanie do nemocnice na konzultácie.

Bol viackrát väznený

Už vo štvrtok Peskov novinárom povedal, že praje Navaľnému skoré uzdravenie, ako by to prial "akémukoľvek inému ruskému občanovi". Peskov tiež sľúbil pomôcť s prevozom do zahraničia, ak takúto žiadosť dostane.

Štyridsaťštyriročný Navaľnyj skončil v bezvedomí v nemocnici po tom, čo mu pri lete zo sibírskeho Tomsku do Moskvy prišlo zle a lietadlo preto núdzovo pristálo v Omsku.

Navaľnyj patrí k najvýraznejším postavám ruskej opozície a v minulosti bol viackrát väznený. Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu v roku 2018 dospel k záveru, že opakované zadržiavanie Navaľného ruskými úradmi v období 2012-2014 bolo politicky motivované.

Pred rokom bol Navaľnyj počas pobytu vo väzení prevezený do nemocnice, údajne kvôli alergickej reakcii. Uviedol vtedy, že mohol byť otrávený.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.