Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2020, 10:35

"Krajina balansuje nad priepasťou." Francúzsko varuje, že Libanonu hrozí zánik

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v snahe podporiť úsilie o obnovu odcestuje do Libanonu.

Libanonu hrozí, že celkom zanikne, uviedol vo štvrtok francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian, pričom vyzval na prijatie mimoriadnych reforiem. Informovala o tom agentúra AFP.

"Je tu dnes riziko, že Libanon zanikne, preto je potrebné prijať tieto opatrenia," povedal Le Drian v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTL.

​Vyjadril sa tak niekoľko dní predtým, ako sa do Bejrútu vráti francúzsky prezident Emmanuel Macron s cieľom presadiť reformy po ničivom výbuchu v prístave metropoly.

V súvislosti s výbuchom a pod silným tlakom nespokojnej verejnosti podala libanonská vláda pod vedením premiéra Hassána Dijába demisiu.

Macron odcestuje do Libanonu

"Zhodli sa na tom, že nebudú nič robiť," povedal Le Drian. "Takto to ďalej nemôže pokračovať a my sa vyjadrujeme dostatočne jasne," zdôraznil.

"Prezident (Francúzskej) republiky to povedal, keď 6. augusta odišiel do Libanonu. Zopakuje to aj v utorok v Bejrúte," dodal šéf francúzskej diplomacie.

Macron v snahe podporiť úsilie o obnovu do Libanonu odcestuje v pondelok. Jeho návšteva bude zameraná aj na politické záležitosti krajiny, kde sa vedú konzultácie s cieľom vytvoriť novú vládu, uviedol prezidentský úrad.

"Stav humanitárnej a zdravotnej núdze"

Macron navštívil Bejrút dva dni po mohutnej explózii v bejrútskom prístave, ktorá si vyžiadala 181 obetí a tisícky zranených.

Francúzsky prezident prevzal vedúcu úlohu pri koordinácii medzinárodnej pomoci Libanonu - na virtuálnej konferencii medzinárodní darcovia prisľúbili 9. augusta viac ako 250 miliónov eur.

"Krajina balansuje nad priepasťou," dodal Le Drian a vyzval na rýchle vytvorenie novej vlády. V krajine je totiž podľa neho "stav humanitárnej a zdravotnej núdze".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.