Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2020, 11:25

Česká hlavná hygienička má koronavírus, je v domácej izolácii

Hygienici dohľadávajú ľudí, ktorí boli s hlavnou hygieničkou v dlhšom a bližšom kontakte.

Česká hlavná hygienička má koronavírus, je v domácej izolácii
Zdroj: MAFRA/Tomáš Krist

Ochorenie covid-19 sa potvrdilo u českej hlavnej hygieničky Jarmily Rážovej. Informáciu pre portál iDNES.cz potvrdila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Gabriela Štěpanyová.

Rážová je teraz v domácej izolácii. V preventívnej karanténe je tiež vicepremiér Karel Havlíček. Jeho test bol negatívny, stretol sa však s človekom, ktorý sa koronavírusom nakazil.

"Môžem to potvrdiť. Pani hlavná hygienička má pozitívny test na covid-19," potvrdila iDNES.cz informáciu Štěpanyová.

Podľa nej hygienici dohľadávajú ľudí, ktorí boli s hlavnou hygienickou v dlhšom a bližšom kontakte. Ministerstvo prijíma opatrenia.

Minister zdravotníctva zrušil program

V úrade je teraz povinné nosenie rúšok. Testy podstúpia ľudia, ktorí strávili s hlavnou hygieničkou viac ako 15 minút. Či sú minister zdravotníctva Adam Vojtěch a ďalší členovia vedenia rezortu v karanténe, hovorkyňa nepovedala.

Vojtěch v stredu zrušil svoj program v Karlovarskom kraji práve preto, že bol v kontakte s človekom pozitívnym na covid-19, povedal krajský úrad.

Vojtěch a ďalší pracovníci rezortu, ktorí boli s Rážovou v kontakte, podstúpia počas stredy testy na koronavírus. Podľa výsledkov sa rozhodne o postupe.

​V karanténe je tiež minister priemyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Jeho test na covid-19 bol negatívny. Do karantény sa dostal kvôli tomu, že sa minulý týždeň náhodne stretol na jednom zo svojich ministerstiev s človekom, ktorý sa nakazil koronavírusom.

"Vzhľadom na to, že sme sa krátko, hoci na dištanc videli, nastúpil som po dohode s hygienikmi do riadnej karantény," uviedol v utorok pre iDNES.cz.

Česko hlási rekord

Koronavírus sa nedávno potvrdil aj v Poslaneckej snemovni v Česku, pozitívne bola testovaná bývalá ministerka obrany Karla Šlechtová. V karanténe je podľa informácií z minulého týždňa 13 poslancov.

Vedenie Snemovne sa rozhodlo zabezpečiť dezinfekciu rokovacej sály a ďalších priestorov. Najbližšia riadna schôdza dolnej komory sa má začať 15. septembra.

Aktuálne chorých v Česku je teraz 6 576. Za utorok pribudlo v Českej republike 503 nakazených, čo je podľa údajov ministerstva zdravotníctva prakticky rovnaký počet ako doterajší rekord z 21. augusta. Celkom je v nemocniciach hospitalizovaných 166 ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.