Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.09.2020, 13:03

Navaľnyj zverejnil prvú fotografiu po otrave. Ešte skoro nič nedokážem, napísal

Hovorca Kremľa vyhlásil, že Moskva nechápe, prečo tiež nedostala vzorky, ktoré nemecká strana poskytla laboratóriám vo Francúzsku a Švédsku.

Navaľnyj zverejnil prvú fotografiu po otrave. Ešte skoro nič nedokážem, napísal
Zdroj: Instagram/navalny

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj dnes na sociálnej sieti zverejnil svoju prvú snímku z berlínskej kliniky Charité, kde sa zotavuje z nedávneho pokusu o otrávenie. Kritik Kremľa bol podľa západných expertov otrávený nervovo paralytickou látkou zo skupiny novičok.

"Cnie sa mi. Ešte skoro nič nedokážem, ale včera som dokázal celý deň sám dýchať. Úplne sám. Úplne bez cudzej pomoci," napísal Navaľnyj, ktorý bol po upadnutí do kómy pripojený k umelej pľúcnej ventilácii.

​Berlínska klinika v pondelok uviedla, že sa Navaľného stav zlepšuje, už mu nemusí byť poskytované umelé dýchanie a občas môže krátko vstať z nemocničného lôžka. Nemecká vláda súčasne oznámila, že okrem nemeckých expertov aj laboratóriá vo Švédsku a vo Francúzsku nezávisle na sebe na základe skúmania vzoriek dospeli k záveru, že ruský politik bol otrávený novičokom, čo je látka vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze.

Novičok sa preslávil po tom, čo ním bol predvlani v marci v anglickom Salisbury otrávený spolu so svojou dcérou bývalý dôstojník ruskej armádnej rozviedky Sergej Skripaľ, ktorý si vo vlasti odpykal trest za špionáž pre Britov. Londýn z otrávenia Skripaľových obvinil Rusko, Moskva všetko poprela.

Do Berlína bol Navaľnyj prevezený v kóme z nemocnice v ruskom Omsku niekoľko dní po tom, čo počas letu zo Sibíri do Moskvy 20. augusta skolaboval. Európska únia podľa šéfa úniovej diplomacie Josepa Borrella pokladá otravu za pokus o zavraždenie Navaľného zakázanou chemickou zbraňou.

Západ od Ruska požaduje objasnenie a podrobné vyšetrovanie prípadu. Moskva tvrdí, že nie je čo vyšetrovať, pretože ruskí lekári v Navaľného tele žiadne toxické látky nenašli a pre spustenie vyšetrovania chýbajú dôkazy.

Dnes hovorca Kremľa vyhlásil, že Moskva nechápe, prečo tiež nedostala vzorky, ktoré nemecká strana poskytla laboratóriám vo Francúzsku a Švédsku. "Rusko absolútne bolo a zostáva otvorené spolupráci a súčinnosti pri objasnení toho, čo sa stalo," ubezpečil hovorca Dmitrij Peskov, tradične bez toho, že by spomenul meno odporcu prezidenta Vladimira Putina.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.