Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2020, 10:37

Rusko pátra po žene, ktorá sprevádzala Navaľného. Vyhýba sa výpovedi

Rusi by sa chceli podieľať na nemeckom vyšetrovaní opozičného politika.

Rusko pátra po žene, ktorá sprevádzala Navaľného. Vyhýba sa výpovedi
Zdroj: Reuters

Ruskí vyšetrovatelia hľadajú ženu, ktorá bola medzi ľuďmi sprevádzajúcimi ruského opozičníka Alexeja Navaľného pri jeho ceste po Sibíri, vyhla sa výpovedi a opustila Rusko. Napísala to ruská tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na dnešné oznámenie ruského ministerstva vnútra.

To tiež uviedlo, že sa chystá požiadať nemecké úrady o povolenie zúčastniť sa na vyšetrovaní kauzy Navaľnyj, ktoré sa vedie v Nemecku. Navaľnyj bol v Berlíne hospitalizovaný potom, čo bol podľa nemeckých expertov otrávený.

Predný kritik ruského prezidenta Vladimira Putina skolaboval 20. augusta v lietadle, ktorým sa vracal zo Sibíri do Moskvy. V bezvedomí bol najprv ošetrovaný v Omsku. Po medzinárodnom tlaku a naliehaní rodiny bol prepravený na berlínsku kliniku Charité.

Tam testy v tele Navaľného objavili stopy otravy. Neskôr nemecká vláda po analýze v armádnom laboratóriu oznámila, že politik bol otrávený nervovo paralytickou látkou zo skupiny novičok, ktorú vyvíjal niekdajší Sovietsky zväz.

Moskva však stále odmieta, že bol Navaľnyj otrávený v Rusku. Odvoláva sa pritom na informácie od lekárov v Omsku, ktorí tvrdia, že ich laboratórne testy nepreukázali žiadnu otravu ani prítomnosť toxických látok.

Podľa dnešnej informácie ruského ministerstva vnútra hľadaná Marina Pevčichová, ktorá trvalo žije v Británii, bola medzi šiestimi osobami, ktoré Navaľného sprevádzali. Kým päť ostatných vyšetrovatelia vypočuli, táto žena sa výpovede 20. augusta vyhla a 22. augusta odletela do Nemecka. Kde sa teraz nachádza, sa zisťuje.

Ministerstvo podľa agentúry TASS takisto oznámilo, že v súvislosti s informáciami o prebudení Navaľného z kómy pripravuje pre nemecké úrady žiadosť o povolenie účasti ruských vyšetrovateľov a expertob pri nemeckom vyšetrovaní prípadu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.