Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2020, 16:56

Alžbeta II. príde o jednu krajinu, karibský raj sa chce stať republikou

Bývalá britská kolónia získala nezávislosť v roku 1966.

Alžbeta II. príde o jednu krajinu, karibský raj sa chce stať republikou
Zdroj: Reuters

Karibský Barbados, ktorý je členom britského spoločenstva, prestane za hlavu štátu považovať britskú panovníčku a vyhlási republiku. Oznámila to dnes tamojšia vláda.

Bývalá britská kolónia získala nezávislosť v roku 1966, avšak formou člena spoločenstva (Commonwealth) si zachovala formálne spojenie s britskou monarchiou.

"Nadišiel čas nechať za sebou našu koloniálnu históriu. Barbadosania chcú mať na čele štátu občana Barbadosu. Zásadným spôsobom tak prejavíme, kto sme a čo sme schopní dosiahnuť. Z tohto dôvodu urobí Barbados ďalší logický krok pre zaistenie svojej zvrchovanosti a do osláv 55. výročia získania nezávislosti sa stane republikou," povedala v prejave menom predsedníčky vlády Mie Mottleyovej generálna guvernérka Sandra Masonová

Barbados je domovom zhruba 300-tisíc občanov a 55. výročie nezávislosti pripadne na november budúceho roka.

Ako oznámila stanica BBC, Buckinghamský palác označil vec za záležitosť barbadoskej vlády a národa. Podľa zdroja BBC to nie je pre palác novinka a o tejto možnosti sa už hovorí nejakú dobu.

Masonová zámer ohlásila v rámci prejavu, ktorým sa vždy pred začatím nového zasadnutia parlamentu vymedzuje budúci vládny program.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.