Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2020, 10:39

Taiwan je kvôli čínskym lietadlám opäť v pohotovosti

Taiwanské ministerstvo obrany uviedlo, že svoje stroje vyslalo potom, čo sa k ostrovu priblížilo 19 čínskych lietadiel.

Taiwan je kvôli čínskym lietadlám opäť v pohotovosti
Zdroj: Reuters

Taiwan dnes druhý deň po sebe vyslal do vzduchu svoje stíhačky, keď sa k jeho územiu znovu priblížili čínske bojové lietadlá v rámci manévrov, ktoré Peking v blízkosti ostrova začal v piatok. Informovala o tom agentúra Reuters. Cvičenie je zrejmou reakciou na návštevu námestníka amerického ministra obchodu Keitha Kracha na Taiwane.

​Taiwanské ministerstvo obrany uviedlo, že svoje stroje vyslalo potom, čo sa k ostrovu priblížilo 19 čínskych lietadiel, o jedno viac ako predchádzajúci deň. Časť ich prekročila citlivú deliacu čiaru v oblasti Taiwanského prielivu a ďalšie vstúpili do identifikačnej zóny taiwanskej protivzdušnej obrany juhozápadne od pobrežia ostrova.

Čína, ktorá považuje Taiwan za svoju provinciu a je veľmi citlivá na návštevy vysokých zahraničných činiteľov na tomto ostrove, podľa taiwanského ministerstva obrany dnes poslala 12 stíhačiek J-16, dve J-10, dve J-11, dva bombardéry H-6 a jeden protiponorkový stroj Y-8.

Taiwanské vzdušné sily na to reagovali štartom svojich bojových lietadiel a aktivovaním raketového systému protivzdušnej obrany, ktorý pohyb čínskych strojov monitoruje, oznámilo ministerstvo v Tchaj-peji.

Čínske ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že vojenské cvičenie sa koná v blízkosti Taiwanského prielivu a zúčastňujú sa ho jednotky čínskeho námorníctva a letectva.

"Manévre sú logickou, nutnú akciou, ktorá reaguje na súčasnú situáciu v oblasti Taiwanského prielivu a ktorá je zameraná na obranu národnej zvrchovanosti a územnej celistvosti," uviedol hovorca ministerstva Žen Kuo-čchiang. "Taiwan je čisto vnútornou záležitosťou Číny, do ktorej sa nesmú žiadne zahraničné sily miešať," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.