Reuters
StoryEditor

V Bielorusku protestovali desaťtisíce ľudí, desiatky z nich zatkla polícia

20.09.2020, 15:29
Autor:
ČTKČTK
Pred dnešnou demonštráciou v Minsku začali bezpečnostné sily už ráno uzatvárať veľká námestia.

Desiatky tisíc ľudí dnes v bieloruskom hlavnom meste Minsku znovu demonštrovali proti autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, nehľadiac na obavy z policajného zatýkania a prítomnosť vojakov v poľných uniformách a s automatickými zbraňami v uliciach.

Agentúra Interfax odhadla počet demonštrantov na 50-tisíc, denník Kommersant písal o 70-tisíc protestujúcich. Požadovali podľa agentúry DPA koniec "poslednej európske diktatúry". Minulú nedeľu médiá odhadli počet demonštrantov v minských uliciach na 100-tisíc

Demonštrovalo sa aj v ďalších bieloruských mestách. V Breste polícia použila slzný plyn a tiež strieľala.

Výstražné výstrely

Hovorkyňa ministerstva vnútra agentúre TASS povedala, že išlo o výstražné výstrely do vzduchu. Policajti strieľali podľa Interfaxu počas rozháňania demonštrantov, ktorí po nich hádzali fľaše.

Špeciálne poriadkové jednotky OMON rozohnali demonštráciu v Gomeli. V Lide naopak neoznačení príslušníci poriadkových síl v maskách skúsili zatýkať, ale museli utiecť potom, čo sa na nich vrhlo niekoľko desiatok demonštrantov, uviedol portál Tut.by.

Bieloruská polícia v centre Minska dnes podľa ministerstva vnútra zadržala "viac ako desať ľudí" za účasť na nepovolenej akcii. Policajti podľa Kommersantu vykonávali presne cielená zatýkanie jednotlivcov. Mimovládna organizácie Vjasna na svojom webe zverejnila zoznam troch desiatok demonštrantov zadržaných dnes v Minsku a štyroch desiatok zatknutých v ďalších mestách.

Pred dnešným "Pochodom solidarity" operátori na žiadosť úradov znížili rýchlosť mobilného internetu. Tiež sedem staníc metra je uzavretých. Do centra mesta prišli jednotky poriadkových síl aj s obrnenými transportérmi.

Zatvárali námestia

Agentúra DPA napísala, že pred dnešnou demonštráciou v Minsku začali bezpečnostné sily už ráno uzatvárať veľká námestia.

Ministerstvo vnútra vydalo dôrazné varovanie pred účasťou na protestoch, a to nielen v metropole, ale aj v ďalších bieloruských mestách. Pohrozilo pritom použitím sily proti tým, ktorí túto výzvu neuposlúchnu.

Ozbrojené zložky sú pred rezidenciou

Pred dnešným protestom boli v centre mesta zosilnené bezpečnostné opatrenia, uviedol TASS s odvolaním sa na hovorcu ministerstva vnútra.

Trasa dnešného "Pochodu solidarity" v Minsku sa musela meniť kvôli tomu, že poriadkové sily prehradili prístupy smerom k Lukašenkovej rezidencii, kde boli podľa TASS sústredené početnej jednotky poriadkových síl vrátane obrnených transportérov.

Pred týždňom v hlavnom meste demonštrovalo podľa médií viac ako 100-tisíc ľudí. Podobne veľké protesty sa v metropole i ďalších mestách konali každú nedeľu od sporných prezidentských volieb z 9. augusta.

Po oznámení úradov, že augustové voľby vyhral s viac ako 80 percentami hlasov Lukašenko, ktorý krajine vládne tvrdou rukou už 26 rokov, prepukli v Bielorusku rozsiahle protesty.

Veľa Bielorusov je presvedčených, že tento výsledok je sfalšovaný. Opozícia, rovnako ako EÚ, ho neuznáva. Demonštrácie, ktorých účastníci požadujú odchod Lukašenka a nové voľby, pokračujú aj napriek brutálnym policajným zákrokom a zatýkaniu.

01 - Modified: 2020-09-13 12:23:39 - Feat.: 0 - Title: V Bielorusku pokračujú masívne protesty. Zadržali vyše sto demonštrantov 02 - Modified: 2020-09-16 18:08:55 - Feat.: 0 - Title: Bieloruské úrady obvinili opozičnú aktivistku z výziev na uzurpáciu moci. Hrozí jej päť rokov väzenia 03 - Modified: 2020-09-16 16:11:14 - Feat.: 0 - Title: Lukašenko požiadal Putina o nové zbrane. O aký arzenál ide, však neuviedol 04 - Modified: 2020-09-17 19:03:43 - Feat.: 0 - Title: Lukašenko oznámil uzavretie hraníc s najsilnejšími kritikmi Poľskom a Litvou
01 - Modified: 2022-08-11 18:30:00 - Feat.: - Title: Bielorusko označilo výbuchy na svojej základni za "technický incident" 02 - Modified: 2022-08-11 11:05:47 - Feat.: - Title: Rusko je štát podporujúci terorizmus, odhlasoval lotyšský parlament. Pre Rusov chce zastaviť vydávanie víz 03 - Modified: 2022-08-11 06:34:06 - Feat.: - Title: Z bieloruského letiska pri ukrajinských hraniciach zazneli výbuchy. Išlo o požiar motora, odkázal Minsk 04 - Modified: 2022-08-09 18:06:16 - Feat.: - Title: Cichanovská vytvára exilovú vládu. Bielorusov vyzýva na pripojenie sa k jej tímu 05 - Modified: 2022-08-09 08:14:18 - Feat.: - Title: Korčok: Prezidentské voľby v Bielorusku boli v rozpore s demokratickými princípmi, ku ktorým sa hlásime
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
12. august 2022 15:49